4 lata temu zmarła Donna Summer

4 lata temu zmarła Donna Summer ons.pl

Była piosenkarką, kompozytorką i malarką. Wylansowała takie przeboje jak „Hot Stuff”, „I Feel Love”, „Bad Girls” czy „Love to Love You Baby”. Poznajcie kilka ciekawostek na jej temat.

Donna Summer urodziła się 31 grudnia 1948 roku w Bostonie. Od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Zadebiutowała na scenie, kiedy miała 8 lat. Zastąpiła wtedy wokalistkę, która nie mogła pojawić się na występie. Szczyt jej popularności przypada na lata 70. i 80., czyli erę disco. Jej piosenki trafiały na czołowe miejsca list przebojów na całym świecie. Czego jeszcze o niej nie wiecie?

Prawdziwe nazwisko 

Tak naprawdę nazywa się LaDonna Adrian Gaines, ale od początku wszyscy mówili na nią Donna. W 1973 roku wyszła za austriackiego aktora Helmutha Sommera i przyjęła jego nazwisko. Rok później nagrała debiutanckie demo, jednak ze względu na błąd wytwórni, na okładce napisano „Donna Summer”. Tak oto powstał jej pseudonim artystyczny, który przylgnął do niej na zawsze.

Kariera w Niemczech

To właśnie w tym kraju występowała w musicalu „Hair”. Przesłuchania do sztuki odbywały się w Nowym Jorku. Summer otrzymała rolę Sheili i zgodziła się przeprowadzić do Monachium. Bardzo szybko nauczyła się języka niemieckiego i brała udział w kolejnych sztukach „Ich bin ich”, „Godspell” czy „Show Boat”. Następnie przeniosła się do Wiednia i wydała swój pierwszy singiel - niemiecką wersję „Aquarius” z musicalu „Hair”.

Donna malarką

Summer była nie tylko znakomitą wokalistką, ale też cenioną malarką. Pod koniec lat 80. jej prace zaczęły się pojawiać w galeriach sztuki. Rick Solomon - właściciel Fine Circle Art - był pod wrażeniem jej prac.

"

Jestem w tym biznesie od 26 lat. Donna ma swój własny, niepowtarzalny styl. Jest naprawdę utalentowana.  "

Za swoje obrazy zarobiła ponad milion dolarów. 

Sukcesy muzyczne

Za swoje kompozycje wokalistka zdobyła 5 nagród Grammy. Była pierwszą artystką, której trzy kolejne podwójne albumy znalazły się na 1. miejscu listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych. Sprzedała ponad 140 milionów egzemplarzy płyt. Jej przeboje cieszyły się popularnością na całym świecie, dzięki czemu zyskała miano „Królowej muzyki disco”.

Kariera filmowa

Summer wystąpiła też w filmach i serialach. W 1978 roku pojawiła się w komedii „Thank God It's Friday”. W latach 90. można było ją zobaczyć w kilku odcinkach serii „Family Matters”, gdzie zagrała ciotkę Oonę Urkel. 

Donna Summer zmarła na raka płuc 17 maja 2012 roku w swoim domu w Naples na Florydzie. 

Więcej: