4 lata temu zmarł Davy Jones z The Monkees

4 lata temu zmarł Davy Jones z The Monkees Wikimedia Commons/Karla Kaulfuss

Davy Jones był muzykiem, kompozytorem i aktorem, znanym przede wszystkim z występów z grupą The Monkees. Artysta zmarł 29 lutego 2012 roku. Miał 66 lat.

Davy Jones, a właściwie David Thomas Jones, urodził się 30 grudnia 1945 roku w Manchesterze. Od zawsze chciał występować w telewizji. Po raz pierwszy można było go zobaczyć w jednym z odcinków opery mydlanej „Coronation Street” w 1961 roku. Kiedy zmarła jego mama, chciał rzucić aktorstwo, ale ostatecznie zmienił zdanie. Przełomem w jego karierze była rola w produkcji „Oliver!”, która na zawsze zmieniła jego życie.

Występ z The Beatles

Musical „Oliver!” odniósł w Wielkiej Brytanii tak wielki sukces, że Jones został zaproszony na Broadway. 9 lutego 1964 roku pojawił się w słynnym programie „The Ed Sullivan Show”. W tym samym odcinku gośćmi byli Beatlesi.

"

Oglądałem ich wtedy zza kulis. Widziałem, jak dziewczyny piszczały i szalały. Powiedziałem sobie wtedy, że chciałbym tak samo - wyznał Jones.

"

Pierwszy przebój

Wkrótce potem podpisał kontrakt z Ward Sylvester. Następnie wystąpił też w programach „Ben Casey” i „The Farmer's Daughter”. W sierpniu 1965 roku jego utwór „What Are We Going To Do?” zadebiutował na amerykańskiej liście przebojów. Piosenka trafiła na jego pierwszą płytę pt. „David Jones”.

The Monkees

W latach 1966-1971 grał w grupie The Monkees. Był to zespół założony specjalnie po to, żeby występować w serialu telewizyjnym o tym samym tytule. Jones był głównym wokalistą w wielu przebojach kapeli. Zaśpiewał m.in.: „I Wanna Be Free” i „Daydream Believer”. 

Największy hit

Najbardziej znany utwór zespołu to „I'm A Believer”. Singiel w 1966 roku skomponował Neil Diamond, a produkcją utworu zajął się Jeff Barry. Trafił on na album „More of the Monkees”, który ukazał się w 1966 roku. Piosenka była najlepiej sprzedającym się singlem 1967 roku. Przez 7 tygodni utrzymywała się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów.

Solowa kariera

Po rozpadzie grupy przez jakiś czas występował w grupie Dolenz, Jones, Boyce & Hart. Później zdecydował się na solową karierę. Wydał kilka studyjnych albumów, m.in.: „Davy Jones” (1971), „Christmas Jones” (1976), „Incredible Revisited" (1986) czy „Just Me” (2001). Kontynuował też karierę aktorską. Pojawił się w kilku serialach i programach telewizyjnych.

Przyczyna śmierci

Davy Jones zmarł 29 lutego 2012 roku. Tego dnia źle się czuł i narzekał na ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Trafił do szpitala Martin Memorial South Hospital, jednak lekarze nie mogli nic zrobić. Jako przyczynę śmierci podali rozległy zawał serca. Prywatna ceremonia pogrzebowa muzyka odbyła się 7 marca 2012 roku na Florydzie.

Więcej: