36. rocznica śmierci Anny Jantar

36. rocznica śmierci Anny Jantar Eastnews/Wlodarski/REPORTER

Artystka zginęła 14 marca 1980 roku w katastrofie lotniczej na Okęciu. Miała 30 lat.

Anna Maria Szmeterling urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Kiedy miała 4 lata, rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Jako uczennica Średniej Szkoły Muzycznej występowała z Filharmonią Poznańską. Następnie współpracowała z teatrem studenckim i brała udział w wielu festiwalach i konkursach muzycznych. Od 1969 roku była wokalistką zespołu Waganci, w którym poznała przyszłego męża - Jarosława Kukulskiego. To właśnie z tą grupą nagrała swoją pierwszą płytę z przebojem „Co ja w tobie widziałam”.

Dwa lata później wyszła za mąż za Kukulskiego i postanowiła rozpocząć karierę solową pod pseudonimem Anna Jantar. Jej pierwszym sukcesem okazała się piosenka „Najtrudniejszy pierwszy krok”, którą zaśpiewała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1973 roku. 

Rok później ukazał się jej debiutancki solowy album „Tyle słońca w całym mieście”. Utwór tytułowy z tego krążka podbił serca polskiej publiczności. Skomponowali go Janusz Kondratowicz i Jarosław Kukulski. Singiel został Piosenką Roku 1975 roku.

W 1999 roku nową wersję tej kompozycji zaprezentowała córka Anny Jantar - Natalia Kukulska. Posłuchajcie jej:

Z tej samej płyty pochodzi utwór „Żeby szczęśliwym być”.

Drugi studyjny album wokalistki pt. „Za każdy uśmiech” ukazał się w 1976 roku. Znalazł się na nim przebój „Staruszek świat”. 

Rok później Jantar wydała trzecią płytę - „Zawsze gdzieś czeka ktoś…”. Na ten krążek trafił utwór „Radość najpiękniejszych lat” napisany przez Jarosława Kukulskiego, Janusza Kondratowicza i Wojciecha Jagielskiego.

W 1979 roku ukazał się singiel „Tylko mnie poproś do tańca”. Artystka zaśpiewała go m.in. na Gali OiRTV - Interstudio '78 w Tampere w Finlandii. 

W tym samym roku wokalistka rozpoczęła współpracę z Budką Suflera, czego efektem była kompozycja „Nic nie może wiecznie trwać”. Została ona wybrana Piosenką Roku 1979 w plebiscycie radiosłuchaczy Studia Gama.

Pod koniec grudnia 1979 roku piosenkarka wyjechała na koncerty do Stanów Zjednoczonych. Zginęła 14 marca 1980 roku w pobliżu warszawskiego Okęcia w katastrofie samolotu lecącego z Nowego Jorku. Została pochowana na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim.

Więcej: