35 lat temu zmarł Bob Marley

35 lat temu zmarł Bob Marley AFP/EAST NEWS

Muzyk zmarł 11 maja 1981 roku w Miami. Miał 36 lat. Poznajcie kilka ciekawostek związanych z jego życiem i twórczością.

Bob Marley urodził się 6 lutego 1945 roku w Nine Mile na Jamajce. Kiedy miał 10 lat, jego ojciec zmarł na zawał serca. Dwa lata później wyprowadził się z matką do Trenchtown. Od najmłodszych lat interesował się muzyką. Dołączył do grupy wokalnej i rozwijał swoje umiejętności. W 1963 roku założył zespół The Wailers, a od 1974 roku występował jako solista. Wylansował takie przeboje jak: „One Love”, „Is This Love” czy „No Woman, No Cry”. Czego jeszcze o nim nie wiecie?

Prawdziwe nazwisko

Tak naprawdę nazywał się Nesta Robert Marley, ale wiele osób uważało, że Nesta jest imieniem żeńskim, dlatego ostatecznie zamieniono pierwsze i drugie imię. Co więcej, początkowo w jego akcie urodzenia widniała błędna data - 6 kwietnia. Sprostowanie zajęło jego matce trochę czasu, ale ostatecznie się udało.

Potrafił czytać z ręki

Podobno jego niezwykłe umiejętności odkryto, kiedy miał cztery lata. Jego matka początkowo myślała, że to żart. Kiedy okazało się, że to prawda, była wstrząśnięta. Po latach, gdy muzyk wrócil do Kingston, pewna kobieta poprosiła go o to, żeby przeczytał jej z ręki, ale on odpowiedział:

"

Już tego nie robię. Teraz śpiewam. "

White Boy

Czyli biały chłopiec. Tak właśnie nazywano go w Kingston, a to ze względu na jego pochodzenie. Widać to było zwłaszcza na skórze na jego twarzy. Z tego powodu był prześladowany w szkole i miał sporo problemów z pewnością siebie. Po latach pogodził się jednak z tym faktem:

"

Nie jestem po stronie ani białych ludzi, ani tych czarnoskórych. Jestem po stronie Boga. "

Areszt

Pewnego razu został aresztowany za posiadanie marihuany. W więzieniu spędził miesiąc. W tym czasie zaprzyjaźnił się z wieloma skazanymi. To oni zainspirowali go do tego, żeby w swojej twórczości poruszał tematy związane z polityką.

Tuff Gong

W 1965 roku wraz z grupą The Wailers założył wytwórnię Tuff Gong. Nazwa wywodzi się od jednego z pseudonimów Marleya. Firma działa do dziś.

Kobieciarz

Bob Marley uwielbiał kobiety. Przez całe swoje życie angażował się w wiele znajomości. Jak podaje jego oficjalna strona internetowa, ma on 11 dzieci, ale inne źródła mówią o większej liczbie potomków.

Lubił pomagać

Kiedy już został sławny i zarobił sporą sumę pieniędzy, postanowił pomagać swoim znajomym. Sam wychował się w biednej rodzinie i wiedział, jak trudno jest się utrzymać. Wielu kolegom kupił domy albo wspierał ich w jakiś inny sposób.

Choroba

Jego choroba została wykryta właściwie przypadkowo. Kiedy grał mecz, doznał kontuzji. Jego rana bardzo wolno się goiła, co zaniepokoiło lekarzy. Wykryli u niego czerniaka złośliwego. Marley odmówił leczenia ze względów religijnych, co doprowadziło do jego śmierci.

Zmarł 11 maja 1981 roku w Miami.

Więcej: