35 lat temu ukazała się płyta „Dirty Mind” Prince’a

35 lat temu ukazała się płyta „Dirty Mind” Prince’a AFP/EAST NEWS

8 października 1980 roku został wydany 3. studyjny album Prince’a „Dirty Mind”. Co przesądziło o jego sukcesie?

Prince kojarzony jest głównie z „Purple Rain”. Utwór na wiele lat zdefiniował jego twórczość, ale to nie jedyny przebój tego artysty. Jego pozostałe kompozycje radziły sobie równie dobrze. Jednym z przykładów są piosenki z płyty „Dirty Mind”.

Praca nad Dirty Mind

Album został nagrany zaledwie w miesiąc w domowym studiu Prince’a w Minneapolis (Stany Zjednoczone). Na krążku znalazło się 8 kompozycji. Piosenka tytułowa została wydana jako singiel i zakwalifikowana do gatunku „robotic funk”. Z kolei „When You Were Mine” - utwór opowiadający o kobiecie, która zostawiła Prince’a - to „new wave pop”. Piosenka „Sister” trwa zaledwie 90 sekund i zawiera rockowe inspiracje. 

Dirty Mind na listach przebojów

Krążek zadebiutował na 63. miejscu 200 najpopularniejszych albumów według magazynu „Billboard”. Z czasem dotarł do 45. pozycji. 6 czerwca 1984 roku uzyskał status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych. W 2003 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 206. miejscu listy „500 najlepszych albumów wszech czasów”. 

Recenzje Dirty Mind

Płyta uzyskała bardzo pozytywne recenzje. Według „Rolling Stone”:

"

Prince zasługuje na podziw. Chociaż „Dirty Mind” to niewątpliwie adekwatny tytuł, mogła by być nazwana „Prince konfrontuje się z Moral Majority”. Poza „Uptown”, „Partyup” i „Gotta Broken Heart Again”, żaden z utworów nie mógłby się znaleźć na playlistach liberalnych stacji radiowych (…). Oddajmy Prince’owi ostatnie słowo: „biały, czarny, Portorykańczyk - wszyscy są szaleni”. "

Lista utworów na płycie Dirty Mind

1. „Dirty Mind”

2. „When You Were Mine” 

3. „Do It All Night”

4. „Gotta Broken Heart Again”

5. „Uptown”   

6. „Head”  

7. „Sister”   

8. „Partyup”

Który utwór z tej płyty lubicie najbardziej?  

Więcej: