35 lat temu powstał zespół Lombard

35 lat temu powstał zespół Lombard LUKASZ OSTALSKI/REPORTER/EAST NEWS

18 maja 1981 roku odbyła się pierwsza próba grupy. To właśnie ten dzień uznawany jest za oficjalną datę powstania zespołu. Z okazji tej rocznicy przypominamy największe przeboje Lombardu.

Początkowo grupa miała nazywać się Skandal, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Jej skład tworzyli: Małgorzata Ostrowska (wokal), Wanda Kwietniewska (wokal), Grzegorz Stróżniak (wokal i instrumenty klawiszowe), Maciej Szymański (instrumenty klawiszowe), Jeremi Sajkowski (gitara), Maurycy Przybyłowicz (gitara basowa) i Krzysztof Kuźniak (perkusja), a menedżerem zespołu został Piotr Niewiarowski. Podczas sesji nagraniowych w studiu Polskiego Radia Szczecin zespół zarejestrował trzy piosenki: „Bez zysków, bez strat”, „Komu cichy płacz” i „Błądząc, wędrując”. Zwłaszcza ta pierwsza cieszyła się popularnością, co pozwoliło na zorganizowanie trasy koncertowej Lombardu.

W 1983 roku zespół wydał swój pierwszy album studyjny pt. „Śmierć dyskotece!”. Znalazły się na nim takie przeboje jak: tytułowy „Śmierć dyskotece!”, „Droga Pani z TV”, „Taniec pingwina na szkle” czy „Diamentowa kula”. Krążek osiągnął status złotej płyty.

We wrześniu tego samego roku z grupy odeszła Wanda Kwietniewska, a liderem został Grzegorz Stróżniak. Wkrótce potem Lombard wydał płytę „Live” z utworem „Przeżyj to sam”

Odniósł też olbrzymi sukces na festiwalu w Opolu z piosenką „Szklana pogoda”.

W 1985 roku grupa wydała kolejny album „Anatomia”. Muzykę do wszystkich utworów z tego krążka skomponował Grzegorz Stróżniak, a słowa napisali Małgorzata Ostrowska i Jacek Skubikowski. Publiczność pokochała zwłaszcza takie piosenki jak „Mam dość”, „Kryształowa” czy „Gołębi puch”. Rok później zespół nagrał tę płytę w wersji anglojęzycznej („Wings of a Dove”).

Na przełomie 1987 i 1988 roku Lombard zawiesił działalność. Na scenę wrócił w sierpniu 1988 roku już bez Grzegorza Stróżniaka. Jesienią 1988 roku grupa wyjechała na wielkie tournee po Związku Radzieckim, a następnie na festiwalu w Opolu zaprezentowała przebój „Mister of America”

W 1990 roku ukazał się nowy album Lombardu pt. „Welcome Home”. Rok później zespół świętował 10-lecie działalności. Dał serię koncertów, a wkrótce potem znów zawiesił działalność. Grzegorz Stróżniak reaktywował Lombard trzy lata później, jednak bez wokalistek w składzie. W 1996 roku do zespołu powróciła Małgorzata Ostrowska, ale trzy lata później postanowiła zająć się karierą solową. Nową wokalistką Lombardu została Marta Cugier, która występuje z kapelą do dziś. W kwietniu 2016 roku z okazji 35-lecia zespołu ukazała się płyta „Lombard swing”, na której znalazły się największe przeboje grupy w swingowej aranżacji.

Które utwory Lombardu lubicie najbardziej?

Więcej: