31 lat temu ukazała się płyta „Like a Virgin” Madonny

31 lat temu ukazała się płyta „Like a Virgin” Madonny ons.pl

12 listopada 1984 roku Madonna wydała album „Like a Virgin”. Była to druga płyta w dorobku artystki. Jakie przeboje znalazły się na krążku?

W 1983 roku ukazał się debiutancki album Madonny. Płyta zawierała takie przeboje jak: „Holiday”, „Borderline” i „Lucky Star”. Dzięki temu krążkowi wokalistka zdobyła międzynarodową popularność i stała się jedną z największych gwiazd lat 80. Artystka bardzo chciała powtórzyć sukces tego wydawnictwa. 

"

Moja praca, moje poświęcenie, mój upór w dążeniu do tego, żeby płyta „Madonna” została wydana, opłaciły się. Teraz nadszedł czas, żeby umocnić moją przyszłość. "

Praca nad płytą

W przypadku „Like a Virgin” Madonna postanowiła zostać producentem, ponieważ chciała czuwać nad wszystkimi aspektami swojej muzyki. 

"

Dostałam lekcję, kiedy tworzyłam swoją pierwszą płytę. Lucas zostawił mnie wtedy z niczym. Nie można ufać ludziom - powiedziała Madonna.  "

Producent Reggie Lucas zostawił Madonnę, kiedy jej debiutancki album był gotowy dopiero w połowie. Wokalistka chciała uniknąć podobnej sytuacji. Wytwórnia nie chciała się jednak zgodzić, by artystka sama wyprodukowała krążek, dlatego Madonna zaprosiła do współpracy Nile’a Rodgersa. Był on współtwórcą m.in. płyty „Let’s dance” Davida Bowiego.

"

Byłam bardzo podekscytowana i szczęśliwa, że będę współpracować z Nile’em Rodgersem. Był moim idolem. Nie mogłam uwierzyć, że wytwórnia dała mi pieniądze na pracę z nim. "

Material Girl

Płytę nagrano w Power Station Studio w Nowym Jorku. Na krążku znalazło się 9 utworów. Album otwierała piosenka „Material Girl” napisana przez Petera Browna i Roberta Ransa. Według Madonny kompozycja ta odzwierciedlała jej ówczesną sytuację życiową i była prowokacyjna. Tekst opowiada o materializmie. Wokalistka prosi o dostanie życie zamiast romansów i miłości. 

Angel

Z kolei utwór „Angel” napisała Madonna wraz ze Steve’em Brayem. Był to jeden z pierwszych utworów skomponowanych na płytę. Słowa piosenki powstały z inspiracji historią pewnej dziewczyny, która została ocalona i wciąż zakochiwała się w aniołach. 

Like a Virgin

Największym przebojem z tej płyty jest tytułowy „Like a Virgin”. Piosenkę napisali Billy Steinberg i Tom Kelly. 

"

Pamiętam jak napisałem tekst tej piosenki, kiedy jechałem samochodem. Byłem zaangażowany w pełną emocji znajomość, która się skończyła. Słowa opowiadają o tym, jak czujesz, że błyszczysz i zaczyna się coś nowego. Zrobiłem to w bardzo trudnym dla siebie momencie - opowiadał Steinberg. "

Był to pierwszy utwór Madonny, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymał się aż 6 tygodni. 

Okładka płyty

Zdjęcie, które znalazło się na okładce, zrobił Steven Meisel w hotelu St. Regis Hotel. Madonna chciała, żeby tytuł albumu („Jak dziewica”) był prowokacyjnym połączeniem z jej „religijnym” pseudonimem. 

"

Obrazek był niejednoznaczny i został oparty na fakcie, że Madonna w tamtym momencie swojej kariery nie prezentowała się tylko jako obiekt pożądania, ale też jako kobieta, która pożąda - stwierdził autor Graham Thompson. "

Recenzje 

Płyta otrzymała bardzo pozytywne recenzje. Według magazynu „Q”:

"

Album wprowadził Madonnę do strefy gwiazd. Piosenki są inteligentne, zabawne, seksowne i nieodparte.  "

Z kolei magazyn „Rolling Stone” stwierdził:

"

Niektóre piosenki były po prostu okropne, np. ballada „Love Don't Live Here Anymore”. Rola odrzuconej kochanki nie pasuje do Madonny. Jest ona dużo bardziej interesująca, kiedy flirtuje.  "

Płyta trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych w lutym 1985 roku. W sumie sprzedało się ponad 25 milionów egzemplarzy tego krążka, co sprawiło, że jest jedną z najchętniej kupowanych płyt wszech czasów.

Lista utworów na płycie Like a Virgin

1. "Material Girl"  

2. "Angel"  

3. "Like a Virgin" 

4. "Over and Over"  

5. "Love Don't Live Here Anymore"  

6. "Dress You Up"  

7. "Shoo-Bee-Doo"  

8. "Pretender" 

9. "Stay"  

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: