1992: Wielki koncert upamiętniający Freddiego Mercury'ego

1992: Wielki koncert upamiętniający Freddiego Mercury'ego BOURASSEAU/EAST NEWS

20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley w Londynie odbył się The Freddie Mercury Tribute Concert. Wystąpili tam m.in.: David Bowie, Elton John, Annie Lennox, George Michael i Robert Plant. 

Na pomysł zorganizowania The Freddie Mercury Tribute Concert wpadli pozostali członkowie grupy Queen: John Deacon, Brian May i Roger Taylor. Chcieli w ten sposób uczcić pamięć Freddiego Mercury’ego, który zmarł 24 listopada 1991 roku. Mieli również nadzieję, że uda im się zebrać pieniądze na rzecz walki z AIDS oraz uświadomić społeczeństwo o skutkach tej choroby. Swoje plany ogłosili w lutym 1992 roku podczas ceremonii rozdania BRIT Awards

Kiedy bilety trafiły do sprzedaży, wszystkie wejściówki (72 tysiące) rozeszły się w zaledwie trzy godziny, mimo że nie wiadomo było jeszcze, jacy artyści oprócz zespołu Queen wystąpią. Dzięki temu 20 kwietnia na Wembley pojawił się komplet publiczności, a ponad miliard ludzi na całym świecie oglądało koncert w telewizji lub słuchało za pośrednictwem radia. 

W pierwszej części pojawiły takie zespoły jak: Metallica, Def Leppard oraz Guns N' Roses. Z kolei w drugiej gospodarze wieczoru - Deacon, May i Taylor - wykonali największe przeboje grupy Queen. Wraz z nimi zagrali m.in.: David Bowie, U2, Elton John, Annie Lennox, Metallica, George Michael, Robert Plant, Elizabeth Taylor, Paul Young, Lisa Stansfield oraz Axl Rose i Slash. Fani usłyszeli np. „Innuendo” w wykonaniu Roberta Planta, „I Want to Break Free” (Lisa Stansfield), „Bohemian Rhapsody” (Elton John i Axl Rose) czy „Somebody to Love” (George Michael). Zobaczcie niektóre wystąpienia.

Koncert zostały wydany na VHS, jednak ze względu na techniczne ograniczenia na kasecie pominięto niektóre wykonania. Zabrakło np. dwóch utworów Extreme, także dwóch Def Leppard czy piosenki „Too Late God” w wykonaniu Boba Geldofa i „Las palabras de amor” - Zucchero. W 2002 roku z okazji 10. rocznicy wydarzenia ukazało się DVD zawierające materiały z The Freddie Mercury Tribute Concert. Na płycie pominięto jedynie utwór „Innuendo”, który został usunięty na prośbę samego Roberta Planta. 

Dochód z koncertu został przeznaczony na utworzenie organizacji charytatywnej Mercury Phoenix Trust, która zajmuje się walką z AIDS. 

Więcej: