1990: „Saviour's Day” Cliffa Richarda na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1990: „Saviour's Day” Cliffa Richarda na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

29 grudnia 1990 roku piosenka „Saviour's Day” znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

Piosenka „Saviour's Day” pochodzi z albumu „From a Distance - The Event”, który ukazał się w 1990 roku. Utwór w październiku 1989 roku skomponował Chris Eaton, a produkcją zajęli się Cliff Richard i Paul Moessl. Richard po raz pierwszy usłyszał ten singiel w 1989 roku. Chris Eaton zagrał go na świątecznym przyjęciu. Wprawdzie kompozytor został ostrzeżony, że na nowej płycie wokalisty nie ma już miejsca na kolejne piosenki, mimo to nalegał, żeby Cliff wysłuchał utworu. Efekt końcowy bardzo spodobał się muzykowi i stwierdził, że warto go nagrać, bo może zostać kolejnym numerem 1 w jego karierze.

„Saviour's Day” trafił na brytyjską listę przebojów 8 grudnia 1990 roku. Znalazł się na miejscu 6. Z każdym kolejnym tygodniem piął się w górę i 29 grudnia dotarł do 1. pozycji. Był to 12. singiel w jego karierze, któremu się to udało. Piosenka została też największym świątecznym przebojem 1990 roku. 

"

Nie możesz przestać walczyć o 1. miejsce. Oczywiście to był mój pierwszy numer 1. w latach 90. Na tym etapie kariery nie przestajesz próbować tworzyć hitów na miarę 1. pozycji, ale twoich utworów nie grają tak często w radiu i nie jest to łatwe. Wielu piosenek nie gra się do tygodnia przed Świętami. Zastanawiasz się wtedy, jak się dostać na antenę? - stwierdził Richards w wywiadzie dla „Mail on Sunday”.

"

Teledysk do tej piosenki został nakręcony w Dorset w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia do klipu rozpoczęły się we wrześniu 1990 roku. Wszystkich występujących w video poproszono o założenie zimowych ubrań i czapek, mimo że było słonecznie i ciepło. Zobaczcie efekt końcowy.

Dwa lata wcześniej na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów znalazła się inna piosenka Cliffa Richarda. Chodzi oczywiście o „Mistletoe And Wine”. Utwór skomponowali Jeremy Paul, Leslie Stewart i Keith Strachan na potrzeby musicalu „Scraps”, który był adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. 

Którą świąteczną piosenkę Cliffa Richarda wolicie?

Więcej: