1990: Madonna z piosenką „Vogue” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1990: Madonna z piosenką „Vogue” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

14 kwietnia 1990 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Vogue”  Madonny. Na szczycie zestawienia spędził cztery tygodnie.

Piosenkę „Vogue” skomponowali Madonna i Shep Pettibone. Trafiła ona na płytę „I'm Breathless”. Był to album ze ścieżką dźwiękową do filmu „Dick Tracy”. To kryminał z 1990 roku nakręcony na podstawie komiksu Chestera Goulda. „Vogue” był pierwszym singlem promującym ten krążek. Ukazał się 20 marca 1990 roku. 

Inspirację do powstania utworu stanowił taniec o nazwie „vogue”. Był on często pokazywany w popularnych klubach w Nowym Jorku zwłaszcza wśród homoseksualistów. Tancerze naśladowali ruchy znanych hollywoodzkich gwiazd oraz modeli, których zdjęcia trafiały na okładki magazynu „Vogue”. Dzięki piosence Madonny taniec ten zdobył dużą popularność, a jednocześnie sprawił, że wokalistka została ikoną gejów. 

Początkowo utwór miał ukazać się jedynie na stronie B singla „Keep It Together”. Kiedy władze wytwórni usłyszały tę kompozycję po raz pierwszy, od razu uznały, że nie można jej zmarnować. Dlatego właśnie znalazła się ona na płycie ze ścieżką dźwiękową do „Dick Tracy”. W tekście piosenki Madonna odnosi się do 16 gwiazd popularnych w latach 1920-1950. Są to: Greta Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Joe DiMaggio, Marlon Brando, Jimmy Dean, Grace Kelly, Jean Harlow, Gene Kelly, Fred Astaire, Ginger Rogers, Rita Hayworth, Lauren Bacall, Katharine Hepburn, Lana Turne oraz Bette Davis.

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował David Fincher. Zdjęcia kręcone były w The Burbank Studios w Kalifornii. Wideo jest biało-czarne i nawiązuje do Złotej Ery Hollywood. Premiera klipu odbyła się w telewizji MTV pod koniec marca 1990 roku. Zobaczcie efekt końcowy.

Utwór został bardzo dobrze przyjęty przez recenzentów. Jose F. Promis z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

było to prawdopodobnie jedno ze szczytowych osiągnięć artystycznych Madonny, jeden z największych hitów wszech czasów muzyki house, który podbił amerykańską listę przebojów. "

Artystka otrzymała za „Vogue” trzy nagrody MTV Video Music Award oraz American Music Awards.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: