1990: Album „I Do Not Want What I Haven't Got” na 1. miejscu w USA

1990: Album „I Do Not Want What I Haven't Got” na 1. miejscu w USA ons.pl

28 kwietnia 1990 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych trafił krążek „I Do Not Want What I Haven't Got” Sinead O’Connor. Na szczycie zestawienia spędził sześć tygodni.

„I Do Not Want What I Haven't Got” to drugi studyjny album Sinead O’Connor. Ukazał się 20 marca 1990 roku. Produkcją płyty zajęli się Nellee Hooper, Sinéad O’Connor, Chris Birkett i Sean Devitt. Na krążek trafiło 10 utworów, a największą popularność zdobyła piosenka „Nothing Compares 2 U”

Singiel ten w 1985 roku skomponował Prince dla zespołu The Family, którego był założycielem. O’Connor nagrała ten utwór kilka lat później i zadedykowała go swojej zmarłej matce. Piosenka stała się olbrzymim hitem. Podbiła listy przebojów w Irlandii, Australii, Austrii, Kanadzie, Niemczech, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. 

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował John Maybury. Widzimy w nim głównie twarz wokalistki, która przechodzi przez różne etapy smutku, a nawet złości. Następnie piosenkarka spaceruje ulicami Paryża. Za ten klip artystka otrzymała wiele nagród, w tym trzy MTV Video Music Awards w 1990 roku. Zobaczcie to wideo.

Na płytę trafiła też piosenka „I Am Stretched on Your Grave” oparta na anonimowym XVII-wiecznym wierszu. W oryginale został on napisany po irlandzku, a na język angielski przetłumaczył go Frank O’Connor. 

Album „I Do Not Want What I Haven't Got” cieszył się dużą popularnością na całym świecie. Był najchętniej kupowanym krążkiem w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii i Szwajcarii. Sprzedał się w ponad 7 milionach egzemplarzy. Za tę płytę Sinead O’Connor otrzymała w 1991 roku nominację do nagrody Grammy w 4 kategoriach: „Nagranie Roku”, „Najlepsze Wykonanie Pop Wokalistki”, „Najlepszy Teledysk” oraz „Najlepsze Wykonanie Alternatywne” i zdobyła statuetkę w tej ostatniej. Piosenkarka nie przyjęła jednak wyróżnienia.

(fot. materiały promocyjne)

W 2003 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił ten album na 406. miejscu rankingu na „500 Najlepszych Płyt Wszech Czasów”.

Lista utworów na płycie I Do Not Want What I Haven't Got 

  1. „Feel So Different”
  2. „I Am Stretched on Your Grave”
  3. „Three Babies”
  4. „The Emperor's New Clothes”
  5. „Black Boys on Mopeds”
  6. „Nothing Compares 2 U”
  7. „Jump in the River”
  8. „You Cause as Much Sorrow”
  9. „The Last Day of Our Acquaintance”
  10. „I Do Not Want What I Haven't Got”

Które utwory z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: