1989: „The Look” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1989: „The Look” przebojem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Dmitry Avdeev

8 kwietnia 1989 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „The Look” zespołu Roxette. Na szczycie zestawienia spędziła tydzień.

Utwór „The Look” był kolejnym singlem promującym drugi studyjny album szwedzkiej grupy Roxette zatytułowany „Look Sharp!”. Krążek ukazał się w październiku 1988 roku. Piosenkę napisał Per Gessle, a produkcją zajął się Clarence Öfwerman. Kompozycja znana jest także pod tytułem „She's Got the Look”. Stała się ona hitem w Szwecji, ale zespół chciał podbić też rynek międzynarodowy. Amerykański student po powrocie do USA nalegał, żeby radiostacja w Minneapolis zagrała ten utwór. Singiel nie został wtedy jeszcze wydany w tamtym kraju, dlatego stacje radiowe wymieniały się kopiami kaset. W tej sytuacji wytwórnia przyspieszyła ukazanie się „The Look”. 

Per Gessle stwierdził, że pierwsze dwa wersy pochodzą z przewodnika.

"

„Walking like a man, hitting like a hammer” - te słowa po prostu spisaliśmy, żeby mieć cokolwiek do zaśpiewania. Nie mogłem wymyślić niczego lepszego, więc zatrzymałem je. Każdy ma czasem szczęście - stwierdził. 

"

„The Look” to pierwsza piosenka w dorobku grupy, która trafiła na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosła m.in. w: Australii, Finlandii, Niemczech, Włoszech czy Nowej Zelandii. 

"

To jest wciąż jeden z moich ulubionych utworów. Może nawet najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek nagraliśmy. Teraz wyróżnia się tak samo, jak wtedy. Nie mogłam zaśpiewać tej piosenki, ale do Pera pasowała doskonale. Niestety w tamtym czasie on nie wierzył w swoje wokalne umiejętności - przyznała wokalistka Roxette - Marie Fredriksson.  "

Początkowo Gessle myślał, że utwór do niczego się nie nadaje i chciał go wyrzucić. Posłuchajcie tej kompozycji.

W 1995 roku duet Roxette nagrał remiks tej piosenki pt. „The Look '95”. Miała ona trafić na płytę z największymi przebojami pt. „Don’t Bore Us, Get to the Chorus! - Roxette's Greatest Hits”. Singiel dostępny był jedynie w Wielkiej Brytanii.

Którą wersję „The Look” wolicie?

Więcej: