1989: Paula Abdul z piosenką „Straight Up” na 1. miejscu w USA

1989: Paula Abdul z piosenką „Straight Up” na 1. miejscu w USA ons.pl

11 lutego na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Straight Up”. Na 1. miejscu utrzymał się przez 3 tygodnie.

Piosenka „Straight Up” pochodzi z debiutanckiego albumu Pauli Abdul „Forever Your Girl”. Utwór napisał i wyprodukował Elliot Wolff. Wokalistka przyznała, że singiel ten znalazła dla niej jej mama. Znała kogoś, kto przyjaźnił się z aspirującym kompozytorem i przekazał jej demo nagrania. Kiedy kobieta usłyszała piosenkę, wyrzuciła ją do kosza. Ale Paula stwierdziła, że utwór ma potencjał i postanowiła go nagrać. 

W tamtym czasie Abdul pracowała jako choreograf, a wieczorami próbowała swoich sił jako wokalistka. Producenci stwierdzili, że „Straight Up” nie jest dobrą kompozycją, ale artystka zawarła z nimi układ, że zaśpiewa dwie piosenki, które oni rekomendują a jej się nie podobają, a w zamian oni pozwolą jej zarejestrować ten utwór. Koszt nagrania tego singla wyniósł 2 tysiące dolarów. 

Pierwszymi singlami z płyty „Forever Your Girl” zostały utwory „Knocked Out” i „The Way That You Love Me”. Jednak radiostacje dużo chętniej grały „Straight Up”. W tej sytuacji wytwórnia postanowiła rozpocząć promocję tej kompozycji. Decyzja się opłaciła. Piosenka bardzo szybko podbiła amerykańską listę przebojów. 

Czarno-biały teledysk do „Straight Up” wyreżyserował David Fincher. Choreografię do piosenki ułożyła sama Paula Abdul. W klipie wystąpił znajomy aktor wokalistki - Arsenio Hall. Wideo było bardzo często pokazywane w telewizji MTV i cieszyło się dużą popularnością. Artystka otrzymała za nie 4 nagrody MTV Video Music Awards w 1989 roku. Były to wyróżnienia w kategoriach: „Najlepsze wideo wokalistki”, „Najlepszy montaż”, „Najlepsza choreografia” oraz „Najlepsze wideo dance”. Zobaczcie ten teledysk.

Piosenka podbiła listy przebojów w wielu krajach na całym świecie. Znalazła się na czołowych miejscach w m.in.: Stanach Zjednoczonych, Norwegii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemczech i Holandii. 

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: