1989: Madonna z piosenką „Like A Prayer” na 1. miejscu w USA

1989: Madonna z piosenką „Like A Prayer” na 1. miejscu w USA ons.pl

22 kwietnia 1989 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Like A Prayer” Madonny. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się trzy tygodnie.

Piosenka „Like a Prayer” pochodzi z płyty o tym samym tytule, która ukazała się w marcu 1989 roku. Singiel skomponowali Madonna i Patrick Leonard. Artyści współpracowali ze sobą także przy okazji innych przebojów wokalistki.

"

Oboje jesteśmy ze Środkowo-Zachodnich Stanów Zjednoczonych i gdzieś głęboko w środku jesteśmy maniakami. On jest melancholijny, a z wykształcenia jest muzykiem klasycznym i ma niesamowite wyczucie melodii. Od razu znaleźliśmy porozumienie. Zawsze udaje nam się wymyślić coś ciekawego. Zazwyczaj nie piszemy frywolnych piosenek, ale czasami to robiliśmy. W naszym pisaniu jest coś magicznego - powiedziała Madonna w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”. "

„Like a Prayer” to utwór pop rockowy z elementami muzyki gospel. Wokalistka odnosi się w tekście do swojego katolickiego wychowania, ale zmieniła kontekst, w jakim zostały użyte słowa związane z kościołem. Można je rozumieć zarówno w znaczeniu religijnym, jak i seksualnym. 

Co ciekawe, piosenka została użyta w reklamie zanim jeszcze ukazała się na płycie. Firma Pepsi podpisała z Madonną kontrakt na 5 milionów dolarów i miała wspierać trasę koncertową artystki promującą jej nową płytę. 2-minutowa reklama została nazwana „Make A Wish” (pol. „Pomyśl życzenie”) i pokazywała wspomnienia wokalistki z dzieciństwa: jej przyjęcie urodzinowe, taniec ze znajomymi na ulicy czy w kościele. Zapowiedź reklamy pojawiła się w lutym 1989 roku na 31. ceremonii rozdania nagród Grammy. Całość na świecie została wyemitowana 2 marca. Wideo obejrzało ponad 250 milionów ludzi. Zobaczcie tę produkcję.

Singiel „Like a Prayer” ukazał się 3 marca 1989 roku. Teledysk do tej piosenki wyreżyserowała Mary Lambert. Zdjęcia kręcone były w Hollywood i San Pedro. Madonna bardzo chciała, żeby klip był prowokacyjny. 

"

Ciągle wyobrażałam sobie tę historię o dziewczynie, która była szaleńczo zakochana w czarnoskórym mężczyźnie. Był to zakazany związek. Facet, w którym jest zakochana, śpiewa w chórze, a ona ma tak wielką obsesję na jego punkcie, że ciągle chodzi do kościoła. A potem to przeradza się w większą historię, która mówi o rasizmie i bigoterii.  "

W teledysku Madonna jest świadkiem morderstwa „białej” dziewczyny. O przestępstwo zostaje oskarżony czarnoskóry mężczyzna. Wokalistka chowa się w kościele i próbuje znaleźć siłę, żeby zgłosić się jako świadek. Zobaczcie to wideo.

Piosenka „Like a Prayer” podbiła listy przebojów w wielu krajach na całym świecie, w tym w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Belgii, Holandii czy Szwecji. W 1989 roku Madonna otrzymała za teledysk do tej kompozycji nagrodę MTV Video Music Awards. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: