1989: „Listen To Your Heart” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1989: „Listen To Your Heart” przebojem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons

4 listopada 1989 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Listen To Your Heart” zespołu Roxette. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

Piosenkę „Listen To Your Heart” napisali Per Gessle i Mats M.P. Persson. Był to 4. singiel z 2. studyjnego albumu szwedzkiej grupy Roxette pt. „Look Sharp!”. Według gitarzysty zespołu:

"

Ten utwór jest próbą odtworzenia przerośniętego dźwięku popularnego w Stanach Zjednoczonych aż do momentu, w którym przechodzi w absurd. Bardzo chcieliśmy zobaczyć, jak daleko z tym zabrniemy.  "

Z kolei wokalistka Marie Fredriksson uważa, że:

"

Ten utwór teraz brzmi trochę jakby był „zakurzony”. Ale to był nasz drugi numer 1 w Stanach Zjednoczonych. "

Utwór trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów 4 listopada 1989 roku, co było dużym osiągnięciem. Per Gessle nie ukrywa zadowolenia z tego powodu.

"

Mogliśmy o tym tylko pomarzyć! Zwłaszcza, że piosenka była napisana dla publiczności w Szwecji. Kiedy stała się wielkim przebojem w Stanach Zjednoczonych, znaleźliśmy się w gronie takich zespołów jak Heart and Starship, co wcale nie było naszym celem. Ale udało się nam z tego wyjść, mam nadzieję. "

W sumie grupa stworzyła 3 wersje tego utworu: podstawową, tę z płyty „Don't Bore Us, Get to the Chorus, Ballad Hits” i „Roxette Hits” oraz tzw. US remix, który można usłyszeć w teledysku do tej piosenki.

Klip został nakręcony na zamku Borgholm na szwedzkiej wyspie Olandia. 

"

- Teledysk był super! Sfilmowaliśmy go z amerykańską ekipą na zamku. Reżyser myślał, że zbudowaliśmy te ruiny specjalnie na potrzeby video! - wspomina Marie.

- Przekonanie ich, że miejsce jest prawdziwe, zajęło nam sporo czasu - dodaje Per.  "

W video Marie Fredriksson wystąpiła boso, co sprawiło, że wielu fanów zaczęło wysłać jej buty.

Nie jest to jedyna anegdota związana z tą piosenką. Per Gessle w wywiadzie dla dziennika „Metro” opowiedział o tym, jak w czasie odprawy na lotnisku celnik zapytał go, czym się zajmuje. Na odpowiedź, że jest kompozytorem, został poproszony o podanie jakiejś swojej znanej piosenki. 

"

Napisałem właśnie tę - powiedział muzyk. "

Akurat wtedy na lotnisku z głośników leciało „Listen To Your Heart”. 

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: