1989: „If You Don't Know Me By Now” przebojem w USA

1989: „If You Don't Know Me By Now” przebojem w USA Hoederath/face to face/REPORTER/EAST NEWS

15 lipca 1989 roku na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych znalazł się utwór „If You Don't Know Me By Now” zespołu Simply Red. Na szczycie zestawienia spędził tydzień.

Piosenkę „If You Don't Know Me by Now” napisali Kenny Gamble i Leon Huff. Jako pierwsza w 1972 roku nagrała ją grupa Harold Melvin & The Blue Notes, chociaż autorzy mieli nadzieję, że zdecyduje się na to trio Labelle. Utwór trafił na debiutancki album zespołu pt. „I Miss You”. Krążek ukazał się w sierpniu 1972 roku. Był to pierwszy hit kapeli. Znalazł się na 3. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Gamble i Huff na sesję nagraniową przynieśli notatnik, w którym mieli zapisane potencjalne tytuły singli. Pomyśleli, że „If You Don't Know Me by Now” będzie idealnym punktem wyjściowym i wokół tej frazy zbudowali utwór. W wywiadzie dla NPR wyjaśnili, że kompozycja wyraża powszechne uczucie - wydaje się, że twoja kobieta cię nie rozumie, a ty czujesz, że jeśli dotąd cię nie poznała, to już nigdy się to nie uda („if you don't know me by now, you never will”).

W 1989 roku nową wersję „If You Don't Know Me by Now” nagrał zespół Simply Red. Piosenka trafiła na trzeci studyjny album grupy pt. „A New Flame”, który ukazał się 8 marca 1989 roku. Podobnie jak w przypadku oryginału, singiel stał się dużym hitem na całym świecie. Trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii oraz 2. pozycję w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji. Kapela otrzymała za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsza Piosenka R&B roku 1989”. Można ją również usłyszeć w amerykańskim filmie fabularnym z 2000 roku „American Psycho”.

W 2008 roku kolejną wersję tego utworu nagrał Seal na płytę „Soul”, a rok później zrobił to Rod Stewart. Cover w jego wykonaniu znajdziemy na albumie „Soulbook”.

Którą wersję tej piosenki lubicie najbardziej?

Więcej: