1989: „Eternal Flame” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1989: „Eternal Flame” przebojem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Tabercil

1 kwietnia 1989 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Eternal Flame” zespołu The Bangles. Na szczycie zestawienia utrzymał się przez tydzień.

Piosenka „Eternal Flame” pochodzi z trzeciego studyjnego albumu grupy The Bangles pt. „Everything”. Krążek ukazał się w październiku 1988 roku. Utwór napisali: Susanna Hoffs, Tom Kelly i Billy Steinberg. W przeciwieństwie do pozostałych przebojów grupy, singiel „Eternal Flame” jest balladą. Tytuł, który oznacza „wieczny płomień”, autorzy wymyślili po tym, jak zespół odwiedził grób Elvisa Presleya.

"

Susanna opowiedziała mi, że grupa była w Graceland i mówiła, że tam było coś w rodzaju sanktuarium poświęconym Presleyowi. Był tam też wieczny płomień. Jak tylko wypowiedziała te słowa, przypomniała mi się synagoga w moim rodzinnym mieście Palm Springs w Kalifornii. Pamiętam, jak w czasie niedzielnych zajęć nas tam zabierano. Było tam jedno małe czerwone światełko i powiedziano nam, że jest to tzw. wieczny płomień. Pomyślałem, że jest to bardzo dobry tytuł dla piosenki, więc bardzo szybko napisałem cały tekst nawiązujący do tych właśnie słów - wspominał Billy Steinberg. "

Utwór od razu bardzo się spodobał wszystkim członkiniom zespołu.

"

Bardzo dobrze się bawiłyśmy w czasie nagrywania tej piosenki. Ona była zupełnie inna niż pozostałe kompozycje z płyty. Dopracowaliśmy ją w studiu. Vicki zagrała bardzo piękną solówkę gitarową. Pamiętam, że nasz ówczesny menedżer - Miles Copeland - przyszedł i powiedział: „Niezła piosenka, ale nikt nigdy nie będzie chciał jej puścić w radiu. Tam nie ma perkusji!”. Cieszę się, że jednak się mylił - powiedziała Susanna Hoffs. "

Piosenka trafiła na 1. miejsce list przebojów w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii,  Australii, Holandii, Irlandii, Norwegii i Szwecji. Jednak wkrótce potem grupa The Bangles rozpadła się. Hoffs chciała rozpocząć karierę solową i rozwijać się jako aktorka. 

W kolejnych latach powstało kilka coverów „Eternal Flame”. Jednym z najpopularniejszych jest ten w wykonaniu grupy Atomic Kitten. Piosenka trafiła na płytę „Right Now” wydaną w 2001 roku. 

Która wersja „Eternal Flame” bardziej się Wam podoba?

Więcej: