1989: „Especially For You” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1989: „Especially For You” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

7 stycznia 1989 roku piosenka „Especially For You” w wykonaniu Kylie Minogue i Jasona Donovana trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 3 tygodnie.

Piosenkę „Especially for You” napisali i wyprodukowali Mike Stock, Matt Aitken i Pete Waterman. Utwór trafił na płytę „Ten Good Reasons” Jasona Donovana, która ukazała się w maju 1989 roku. Ci sami autorzy skomponowali wielki przebój Kylie Minogue „I Should Be So Lucky”. W tamtym czasie wokalistka występowała wraz Donovanem w australijskim serialu „Neighbours”. Oboje postanowili odejść z produkcji i zająć się karierą muzyczną. Wtedy właśnie zdecydowali, że nagrają duet. 

"

Pracowaliśmy wtedy z Kylie i Jasonem, a że w życiu prywatnym byli parą, to publiczność oczekiwała od nich, że zaśpiewają romantyczną piosenkę w duecie. Wiedzieliśmy o tym od początku, ale pomysł wydawał się dość mdły - wspominał Waterman w autobiografii „I Wish It Was Me”.  "

Waterman i Matt Aitken specjalnie przylecieli z Wielkiej Brytanii do Sydney, żeby popracować z wokalistami nad tą piosenką. Przez całą noc pisali tekst „Especially for You”. Nagranie kompozycji zajęło około 10 godzin.

"

Właściwie nie zaśpiewaliśmy tej piosenki razem. Mieliśmy bardzo mało czasu, żeby się jej nauczyć, dlatego każde z nas wykonało swoją partię oddzielnie - przyznał Donovan.  "

Nie wpłynęło to korzystnie na efekt końcowy, co skrytykował Waterman.

"

Kiedy usłyszałem skończoną wersję, nie podobała mi się. Była zupełnie pozbawiona pasji. Nie podobała się ani Mike’owi, ani żadnej osobie w biurze, której ją zaprezentowałem. Ale to miał być hit ze względu na to, kto zaśpiewał ten utwór. "

Singiel ostatecznie ukazał się 28 listopada 1988 roku. Piosenka debiutowała na miejscu 2. australijskiej listy przebojów, co było największym sukcesem w karierze Donovana. „Especially for You” okazało się prawdziwym hitem zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Tam przez 3 tygodnie utwór znajdował się szczycie listy. Popularnością cieszył się także w innych europejskich krajach, m.in.: Francji, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. 

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: