1989: Billy Joel z albumem „Storm Front” na 1. miejscu w USA

1989: Billy Joel z albumem „Storm Front” na 1. miejscu w USA MediaPunch/face to face/EAST NEWS

16 grudnia 1989 roku płyta „Storm Front” Billy’ego Joela trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień. 

„Storm Front” to 11. studyjny album amerykańskiego wokalisty Billy’ego Joela. Krążek ukazał się 17 października 1989 roku. Na płycie znalazło się 10 piosenek. Wszystkie skomponował sam piosenkarz. 

Jednym z najpopularniejszych utworów z tego wydawnictwa jest „We Didn't Start the Fire”. Tekst kompozycji nawiązuje do ponad 100 ważnych wydarzeń, o których pisały gazety od roku 1949 - czyli czasu, kiedy urodził się Billy Joel - aż do 1989 - momentu ukazania się płyty „Storm Front”. Artysta mówi m.in. o zimnej wojnie. Wokalista przyznał, że napisał tekst po spotkaniu z synem Johna Lennona - Seanem. Piosenkarz powiedział, że najpierw stworzył słowa, a dopiero potem zajął się muzyką, co rzadko mu się zdarzało. To właśnie dlatego utwór nie jest melodyjny.

"

Pod względem muzycznym brzmi on strasznie. To jak brzęczenie komarów wokół twojej głowy - stwierdził w wywiadzie dla magazynu „Billboard”. 

"

Teledysk do „We Didn’t Star the Fire” wyreżyserował Chris Blum. Pokazuje on średnio zamożną amerykańską rodzinę, która próbuje spełnić przysłowiowy „american dream”: mieć dom, udaną karierę oraz dzieci. Billy Joel pojawia się w klipie w roli niewidzialnego obserwatora. Zobaczcie to video.

Piosenka otrzymała nominację do nagrody Grammy. Dotarła też do 1. miejsca amerykańskiej listy przebojów. 

Drugim popularnym utworem z tego albumu był „Leningrad”. Singiel opowiada o clownie o imieniu Wiktor, którego Joel poznał w czasie trasy koncertowej po ZSRR w 1987 roku. Kompozycja trafiła też na kompilację „Greatest Hits Vol. 3” wydaną w 1997 roku. 

W 1991 roku album „Storm Front” otrzymał 2 nominacje do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsze wykonanie pop wokalisty” i „Producent roku”. 

Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic tak ocenił płytę:

"

Pięć singli: „Fire”, „Style”, „Extremes”. „’Alexa’”, „Goes” były na tyle chwytliwe, że puszczano je w radiu i pozwoliły płycie zdobyć status multiplatynowy. Ale z perspektywy czasu, „Storm Front” brzmi raczej jak początek końca.  "

Lista piosenek na płycie Storm Front

1. „That’s Not Her Style”

2. „We Didn't Start the Fire”

3. „The Downeaster ‚Alexa'"

4. „I Go to Extremes”

5. „Shameless”

6. „Storm Front”

7. „Leningrad”

8. „State of Grace”

9. „When in Rome”

10. „And So It Goes”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: