1989: „Baby Don't Forget My Number” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1989: „Baby Don't Forget My Number” przebojem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Alan Light

1 lipca 1989 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Baby Don't Forget My Number” zespołu Milli Vanilli. Na szczycie zestawienia spędził tydzień.

Piosenkę „Baby Don't Forget My Number” napisali Frank Farian i Brad Howell, a produkcją zajął się Frank Farian. Utwór pochodzi z debiutanckiego albumu duetu Milli Vanilli pt. „Girl You Know It's True”. Krążek ukazał się 7 marca 1989 roku. Był to pierwszy z trzech singli w dorobku grupy, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W Kanadzie, Finlandii i Hiszpanii kompozycja znalazła się na 3. pozycji, w Norwegii - 5., Holandii - 6., a Nowej Zelandii - 9. Posłuchajcie tego nagrania.

Milli Vanilli to niemiecki duet, który powstał w 1988 roku. Na pomysł założenia zespołu wpadł Frank Farian. Skład grupy tworzyli Fab Morvan i Rob Pilatus. Popularność przyniosła im debiutancka płyta „Girl You Know It's True” i singiel o tym samym tytule, który stal się wielkim przebojem w całej Europie. W lutym 1990 roku muzycy otrzymali nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy Debiutujący Artysta”. Już wtedy raper Charles Shaw powiedział niemieckiej prasie, że tak naprawdę to on śpiewa piosenki, a wokaliści tylko udają. Szybko jednak zawarł porozumienie z Farianem i przestał udzielać się w mediach.

Informacje te nie dotarły do Stanów Zjednoczonych, dlatego m.in. utwór „Baby Don't Forget My Number” odniósł tam tak duży sukces. Grupa konsekwentnie odmawiała występów na żywo, ponieważ bała się, że zostanie zdemaskowana. Wielu ludzi zastanawiało się, dlaczego Rob i Fab podczas udzielania wywiadów brzmią zupełnie inaczej, niż w piosenkach i zaczęło myśleć, że coś jest nie tak. Na koncercie w Connecticut muzycy zostali przyłapani na śpiewaniu z playbacku.

Dopiero w listopadzie 1990 roku Frank Farian przyznał, że Fab Morvan i Rob Pilatus nie są prawdziwymi wokalistami i w utworach Milli Vanilli w rzeczywistości śpiewa ktoś inny. Mężczyźni postanowili oddać przyznaną im nagrodę Grammy i zasugerowali, że powinna ona trafić do właściwych piosenkarzy. 

Podoba Wam się utwór „Baby Don't Forget My Number”?

Więcej: