1989: „Another Day In Paradise” na 1. miejscu w USA

1989: „Another Day In Paradise” na 1. miejscu w USA ons.pl

23 grudnia 1989 roku piosenka „Another Day In Paradise” Phila Collinsa trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 4 tygodnie.

„Another Day In Paradise” pochodzi z 4. studyjnego albumu Phila Collinsa „...But Seriously”, który ukazał się w listopadzie 1989 roku. Jest to protest song, który odnosi się do problemu bezdomności. Wokalista śpiewa ten utwór z perspektywy osoby, która obserwuje, jak pewien mężczyzna idzie ulicą i zupełnie ignoruje bezdomną kobietę. Artysta prosi słuchaczy, żeby nie odwracali się od ludzi, którzy potrzebują pomocy. Collins zwraca się również do Boga:

"

Oh Lord, is there nothing more anybody can do? Oh Lord, there must be something you can say? (O, Boże, czy jest coś więcej, co można zrobić? O, Boże, musi być coś, co możesz powiedzieć). "

W wywiadzie dla dziennika „The New York Times” wokalista opowiedział o tym, jak skomponował tę piosenkę.

"

Zaczęło się przy fortepianie. Grałem melodię i od razu ją nagrałem, żeby nie zapomnieć. Potem zdecydowałem, że zobaczę, jak to brzmi, kiedy będę śpiewać. Kiedy zacząłem, słowa po prostu same przychodziły mi na myśl: „She calls out to the man on the street”. Nie planowałem, że napiszę utwór o bezdomności. Te słowa zaśpiewałem przypadkiem. Dopiero później zdecydowałem, że ten singiel będzie opowiadał o tym problemie - powiedział. "

Wiele osób krytykowało artystę za to, że śpiewa o ubogich, podczas gdy sam jest bardzo bogaty.

"

Kiedy jadę samochodem, widzę te same rzeczy, które obserwują inni ludzie. Myślę, że przekonanie, że jeżeli ktoś ma dużo pieniędzy, to jest oderwany od rzeczywistości, mija się z prawdą. "

Do singla powstał biało-czarny teledysk, w którym pokazany został śpiewający Phil Collins. Jego zdjęcia przeplatane są obrazami bezdomnych ludzi. Klip został nominowany do nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy teledysk”, jednak nie zdobył tego wyróżnienia. Zobaczcie to video.

Piosenka „Another Day In Paradise” jest jedną z najbardziej znanych w twórczości Phila Collinsa. Artysta otrzymał za nią nagrodę Grammy w 1991 roku w kategorii „Piosenka roku”. Muzyk zdobył także wyróżnienie na BRIT Awards. Pod koniec grudnia 1989 roku singiel znalazł się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: