1989: Album „The Miracle” najlepszy w Wielkiej Brytanii

1989: Album „The Miracle” najlepszy w Wielkiej Brytanii Ilpo Musto/Rex Features/EAST NEWS

3 czerwca 1989 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii trafił krążek „The Miracle” zespołu Queen. Na szczycie zestawienia spędził tydzień.

„The Miracle” to trzynasty studyjny album grupy Queen. Krążek ukazał się 22 maja 1989 roku. Nagrania płyty odbywały się od stycznia 1988 roku do stycznia 1989 roku w studiu w Londynie oraz Montreux. Początkowo krążek miał nosić tytuł „The Invisible Men”, ale na trzy tygodnie przed jego wydaniem, zespół zmienił zdanie. Wydawnictwo zawiera 10 piosenek, a pierwszym singlem promującym został „I Want It All”. Utwór napisał Brian May, a produkcją zajął się David Richards. Kompozycja trafiła na 3. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Teledysk został nakręcony w marcu 1989 roku w Londynie. Wyreżyserował go David Mallet. Zobaczcie ten klip.

Na płycie znalazł się także utwór „Breakthru”. Trafił na 7. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii, ale w Stanach Zjednoczonych nie udało mu się wejść do zestawienia. Piosenka znana jest przede wszystkim z promującego ją wideo, w którym zespół śpiewa na otwartej platformie pędzącego pociągu.

„The Invisible Man” to trzeci singiel promującym album „The Miracle”. Napisał go perkusista Roger Taylor. Muzyk twierdził, że wymyślił go w trakcie czytania książki. Jest to jedyna piosenka w dorobku Queen, w której wymienione są imiona i nazwiska wszystkich członków kapeli. 

Kolejną piosenką z tego krążka jest tytułowa „The Miracle”. Pomysłodawcami utworu są Freddie Mercury i John Deacon. To oni wymyślili linię melodyczną, a tekst napisali wszyscy członkowie zespołu. Mercury i May wyznali, że jest to jedna z ich ulubionych kompozycji, a odmiennego zdania był Taylor, który jednak stwierdził, że jest to bardzo złożony singiel. W piosence opisane są różne cuda, które stworzył Bóg. Wspomniane zostały też takie osoby jak Kain i Abel, Kapitan Hak czy Jimi Hendrix.

„The Miracle” był jednym z najchętniej kupowanych albumów w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Szacuje się, że sprzedał się w nakładzie pięciu milionów egzemplarzy. Według portalu Allmusic jest to najlepszy krążek grupy Queen z lat 80.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie The Miracle

  1. „Party”
  2. „Khashoggi's Ship”
  3. „The Miracle”
  4. „I Want It All”
  5. „The Invisible Man”
  6. „Breakthru”
  7. „Rain Must Fall”
  8. „Scandal”
  9. „My Baby Does Me”
  10. „Was It All Worth It”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: