1989: Album „Like A Prayer” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1989: Album „Like A Prayer” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

1 kwietnia 1989 roku na 1. miejscu listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii znalazła się płyta „Like A Prayer” Madonny. Na szczycie zestawienia spędziła dwa tygodnie.

Krążek „Like a Prayer” ukazał się 21 marca 1989 roku. Był to czwarty studyjny album w dorobku Madonny. Artystka rozpoczęła pracę nad płytą w 1988 roku. Skończyła wtedy 30 lat i zdecydowała, że jej twórczość musi się zmienić i być bardziej dojrzała. Chciała też, żeby brzmienie utworów było na jak najwyższym poziomie. Do współpracy nad wydawnictwem zaprosiła więc Prince’a. Wokalistka zadedykowała album swojej mamie, która zmarła, kiedy ta była jeszcze mała. Wyznała też, że piosenki mają bardzo osobisty charakter i opowiadają o jej mamie, tacie i pozostałych członkach rodziny. 

"

Co chciałam przekazać? Chciałam, żeby album i wszystkie utwory wyraziły to, co mam w głowie. To był dla mnie trudny czas - wyznała.  "

Wokalistka rozwiodła się wtedy ze swoim mężem Seanem Pennem. Tytuł płyty „Like A Prayer” („Jak modlitwa”) nawiązywał do jej katolickiego wychowania oraz jej podejściem do religii. Artystka nagrywała album od września 1988 do stycznia 1989 roku. Na krążek trafiło 11 utworów. Pierwszym singlem promującym to wydawnictwo była piosenka tytułowa. „Like A Prayer” podbiła listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Danii, Finlandii, Irlandii czy Nowej Zelandii. W teledysku Madonna jest świadkiem morderstwa „białej” dziewczyny. O przestępstwo zostaje oskarżony czarnoskóry mężczyzna. Wokalistka chowa się w kościele i próbuje znaleźć siłę, żeby zgłosić się jako świadek. Zobaczcie ten klip.

Drugim singlem został „Express Yourself”. Utwór trafił na 2. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Teledysk do tej piosenki kosztował ponad 9 milionów dolarów i w tamtym czasie było to najdroższe wideo. W klipie pokazane jest miasto pełne wieżowców, a Madonna wciela się w postać wytwornej kobiety. 

Dużą popularnością cieszył się też trzeci singiel pt. „Cherish”. Tekst piosenki opowiada o miłości. Madonna mówi o swoim uczuciu i obiecuje ukochanemu, że zawsze będzie go kochać. Teledysk do tego utworu wyreżyserował Herb Ritts.

Album „Like a Prayer” na całym świecie sprzedał się w ponad 15 milionach egzemplarzy. Był najpopularniejszym krążkiem w Stanach Zjednoczonych na początku kwietnia 1989 roku. Według Stephena Thomasa Erlewine'a z portalu AllMusic:

"

Madonna zaprezentowała swój kunszt kompozytorski, dzięki czemu jest to jej najlepszy i najbardziej spójny album. "

(fot. materiały prasowe)

Lista utworów na płycie Like A Prayer

 1. „Like A Prayer"
 2. „Express Yourself”
 3. „Love Song”
 4. „Till Death Do Us Part”
 5. „Promise to Try”
 6. „Cherish”
 7. „Dear Jessie”
 8. „Oh Father”
 9. „Keep It Together”
 10. „Spanish Eyes”
 11. „Act of Contrition”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: