1989: 50. piosenka Eltona Johna na brytyjskiej liście przebojów

1989: 50. piosenka Eltona Johna na brytyjskiej liście przebojów ons.pl

4 października 1989 roku 50. utwór w dorobku Eltona Johna pt. „Sacrifice” trafił na listę przebojów w Wielkiej Brytanii. Podobny sukces odnieśli jedynie Cliff Richard i Elvis Presley.

„Sacrifice” to ballada skomponowana przez Eltona Johna. Tekst tej piosenki napisał Bernie Taupin. Utwór znalazł się na 22. studyjnym albumie zatytułowanym „Sleeping with the Past”. Krążek ukazał się 29 sierpnia 1989 roku. 

Singiel inspirowany jest piosenką „Do Right Woman, Do Right Man” Arethy Franklin. „Sacrifice” to jeden z ulubionych utworów Johna i Taupina. 

"

Myślę, że „Sacrifice” to jedna z najlepszych piosenek, jaką kiedykolwiek napisaliśmy - przyznał Bernie.

"

Tekst Sacrifice

Nie jest to typowy utwór o miłości. Tekst opowiada o rozpadzie małżeństwa, co według autora nie jest jednak żadnym poświęceniem. 

"

To jest bardzo prosty tekst, ale jest skierowany do inteligentnych dorosłych. Jest w zasadzie o rygorach dorosłej miłości i zupełnie różni się od utworu „Your Song”. Elton wymyślił genialną muzykę, a jego wykonanie dodaje kompozycji wiarygodności i znaczenia. To nie jest powierzchowna piosenka i zobaczycie to w najbliższych miesiącach, kiedy stanie się wielkim, wielkim hitem - mówił Taupin w 1989 roku. "

Sacrifice na listach przebojów

Kompozytor miał rację. W listopadzie 1989 roku piosenka „Sacrifice” trafiła na brytyjską listę przebojów. Znalazła się dopiero na 55. miejscu, ale rok później, kiedy DJ Steve Wright zaczął grać tę piosenkę w radiu, jej popularność wzrosła. W czerwcu 1990 roku trafiła na szczyt zestawienia i utrzymała się tam aż 5 tygodni. Był to pierwszy solowy utwór Johna, któremu się to udało. Podobny sukces muzyk odniósł we Francji.

Teledysk do Sacrifice

Video odzwierciedla słowa piosenki. Przedstawia kobietę i mężczyznę, którzy są małżeństwem. Wychowują razem córkę i zaczynają się ich pierwsze problemy. Kiedy ich drogi się rozchodzą, to mężczyzna zajmuje się dzieckiem. Klip nakręcono w 1989 roku w Los Angeles. Jest to druga wersja tego teledysku. Pierwszą - nakręconą przez Kena Russella - Elton John odrzucił. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: