1988: The Beatles w Rock and Roll Hall of Fame

1988: The Beatles w Rock and Roll Hall of Fame ons.pl

20 stycznia 1988 roku zespół The Beatles został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Jak wyglądała ta uroczystość?

The Beatles to pierwsza grupa spoza Stanów Zjednoczonych, która została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Fani mieli nadzieję, że dzięki tej uroczystości trzej żyjący członkowie grupy: Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr, zdecydują się na powrót na scenę. Tak się jednak nie stało, a McCartney nawet nie pojawił się na gali. 20 stycznia 1988 roku wydał on oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

"

Po 20 latach The Beatles wciąż ma pewne biznesowe różnice, które, miałem nadzieję, zostaną do tej pory rozwiązane. Niestety tak się nie stało. Czułbym się jak kompletny hipokryta, machając i śmiejąc się razem z nimi na tym fałszywym spotkaniu - napisał. "

W tej sytuacji na uroczystości pojawili się jedynie George Harrison i Ringo Starr, a w imieniu nieżyjącego Johna Lennona - Yoko Ono. Beatlesi zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame przez wokalistę The Rolling Stones - Micka Jaggera. Posłuchajcie jego przemowy.

"

Kiedy wszedłem dziś tutaj, spotkałem George’a i on powiedział: „Mam nadzieję, że nie powiesz o mnie nic złego”. Na szczęście nie mogłem sobie nic takiego przypomnieć - zażartował.

Zawsze byliśmy przyjaciółmi i mam nadzieję, że nadal nimi jesteśmy. Jestem dumny, że to ja mogę wprowadzić ich do Rock and Roll Hall of Fame - zakończył. "

Następnie na scenie pojawili się Beatlesi. A mikrofon przejął Ringo Starr, który rozbawił publiczność do łez.

"

Zostałem nominowany, żeby powiedzieć wam: cześć i dziękuję. Mam tutaj przemowę, którą napisałem dawno temu, więc możecie usiąść. Będę mówił przez długie godziny. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy doprowadzili do tego, że jesteśmy w tym miejscu. Dziękuję, dziękuję, dziękuję - powiedział. "

Również George Harrison podziękował za to wyróżnienie.

"

Nie mam zbyt wiele do powiedzenia, ponieważ zawsze byłem tym cichym Beatlesem. Szkoda, że nie ma z nami Paula, bo to on miał przemówienie schowane w kieszeni - żartował. "

Na zakończenie Starr i Harrison dołączyli do Billy’ego Joela, Boba Dylana, Bruce’a Springsteena oraz Micka Jaggera i zaśpiewali „I Saw Her Standing There”. Zobaczcie to wykonanie.

Tego dnia do Rock and Roll Hall of Fame wprowadzeni zostali również m.in. Bob Dylan, The Supremes i The Beach Boys. 

Tegoroczna uroczystość odbędzie się 8 kwietnia 2016 roku w Barclays Center w Nowym Jorku. Wyróżnieni zostaną: zespół Chicago, Deep Purple, Steve Miller, Cheap Trick i N.W.A.

Więcej: