1988: „Red Red Wine” zespołu UB40 podbija Stany Zjednoczone

1988: „Red Red Wine” zespołu UB40 podbija Stany Zjednoczone Wikimedia Commons

15 października 1988 roku piosenka „Red Red Wine” w wykonaniu UB40 dotarła do 1. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

Utwór „Red Red Wine” powstał w 1968 roku. Napisał go i w oryginale wykonał amerykański wokalista Neil Diamond. Piosenka znalazła się na jego 2. albumie pt. „Just for You”. Tekst piosenki opowiada o osobie, która uważa, że jedynym sposobem, żeby zapomnieć o złożonej przysiędze, jest picie wina. Wersja Diamonda nie zdobyła jednak większej popularności.

Wersja UB40

W 1983 roku zespół UB40 nagrał zupełnie nową wersję tej piosenki. Członkowie grupy twierdzili, że nie znali tego utworu w wykonaniu Neila Diamonda, poznali jedynie tę, którą nagrał Tony Tribe. Utwór dotarł do 1. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii w sierpniu 1983 roku. 5 lat później UB40 nagrał jego reedycję i dopiero wtedy singiel znalazł się na szczycie listy w Stanach Zjednoczonych. 

"

Kiedy tworzymy piosenki, zawsze dajemy z siebie 100 procent. Do czasu, kiedy je nagramy, zmiksujemy i wydamy, kochamy je absolutnie!  

"

Teledysk

W teledysku do „Red Red Wine” wokalista Ali Campbell pije piwo, a nie tytułowe wino. Klip nakręcono w barze w Birmingham. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów, członkowie zespołu nie zatrudnili aktorów, lecz zaprosili do pubu pracowników pobliskiej fabryki. Kiedy pijani mężczyźni wrócili do pracy, zostali od razu zwolnieni, ale podobno potem przyjęto ich z powrotem. 

Lubicie ten utwór? 

Więcej: