1988: „Rattle and Hum” U2 najpopularniejszą płytą w Wielkiej Brytanii

1988: „Rattle and Hum” U2 najpopularniejszą płytą w Wielkiej Brytanii ons.pl

22 października 1988 roku płyta „Rattle and Hum” zespołu U2 trafiła na 1. miejsce listy najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Co przesądziło o jej sukcesie?

„Rattle and Hum” to 6. studyjny album zespołu U2, który ukazał się 10 października 1988 roku. Jednocześnie powstał film dokumentalny o tym samym tytule. Pomysł na produkcję zrodził się w 1987 roku w czasie trasy koncertowej The Joshua Tree Tour. Początkowo dokument miał zostać zatytułowany „U2 in the Americas”, jednak ostatecznie nadano mu tytuł „Rattle and Hum”.

"

Bardzo spodobał mi się pomysł pokazania się szerszej publiczności. Fajnie było sprawdzić, w jaką stronę to wszystko pójdzie. Zawsze podziwiałem Colonela Parkera i Briana Epsteina, bo to oni zdali sobie sprawę, że muzyka może pobudzać wyobraźnię ludzi na całym świecie - stwierdził menadżer U2 Paul McGuinness.  "

Film miał być wyświetlany jedynie w małych studyjnych kinach jako produkcja niezależna. Kiedy jednak grupa przekroczyła budżet, sprzedała produkcję wytwórni Paramount Pictures. Za reżyserię dokumentu odpowiada Phil Joanou, a producentem został Michael Hamlyn. „Rattle and Hum” zawiera materiały z koncertów oraz pracy U2 w studiu nagraniowym.

Kompozycje

Na płycie znalazły się nagrania koncertowe, covery oraz premierowe kompozycje. U2 inspirował się muzyką rdzennych Amerykanów, stąd elementy bluesa, folku i muzyki gospel. Utworem otwierającym album jest cover przeboju „Helter Skelter” Beatlesów. 

"

To piosenka, którą Charles Manson ukradł Beatlesom. My kradniemy go z powrotem - stwierdził Bono. "

Utwór „Hawkmoon 269” miał być hołdem dla pisarza Sama Sheparda, który napisał książkę „Hawk Moon”. Numer 269 oznacza, że U2 miksowało utwór aż tyle razy. Trwało to ponad 3 tygodnie.

Z kolei „All Along the Watchtower” to hołd dla Boba Dylana i Jimiego Hendrixa. 

Album zawierał także przebój „Desire”, który przez tydzień znajdował się na 1. miejscu listy najpopularniejszych piosenek w Wielkiej Brytanii.

Recenzje

Krytycy ocenili krążek niejednoznacznie. Według Anthony’ego DeCurtisa z magazynu „Rolling Stone”:

"

Album jest rzekomo spontaniczny i pokazuje, że zespół poświęca zbyt mało uwagi wizji zespołu. "

Jon Pareles z „The New York Times” stwierdził, że:

"

Płyta jest żenująca w każdej formie.  "

Ale pojawiały się też bardziej entuzjastyczne recenzje. Np. w „Los Angeles Times” można było przeczytać, że jest to niezwykły album.

Mimo różnych opinii płyta dobrze radziła sobie na listach przebojów. Znalazła się na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii. 

Lista utworów na płycie Rattle and Hum

1. „Helter Skelter”

2. „Van Diemen's Land”

3. „Desire”

4. „Hawkmoon 269”

5. „All Along the Watchtower”

6. „I Still Haven't Found What I'm Looking For”

7. „Freedom for My People”

8. „Silver and Gold”

9. „Pride (In the Name of Love)”

10. „Angel of Harlem”

11. „Love Rescue Me”

12. „When Love Comes to Town”

13. „Heartland”

14. „God Part II”

15. „The Star Spangled Banner”

16. „Bullet the Blue Sky”

17. „All I Want Is You”

Których utworów z tego albumu słuchacie najchętniej?

Więcej: