1988: Prince wydał album „Lovesexy”

1988: Prince wydał album „Lovesexy” ons.pl

Płyta „Lovesexy” ukazała się 10 maja 1988 roku. Znalazły się na niej takie przeboje jak „I Wish U Heaven”, „Alphabet St.” czy „Glam Slam”.

„Lovesexy” to 10. studyjny album w dorobku Prince’a. Ukazał się rok po wydaniu „Sign o' the Times”, który zdobył uznanie krytyków oraz był nominowany do nagrody Grammy w kategorii „Album Roku”. Prince nagrał go w zaledwie 7 tygodni (od grudnia 1987 roku do stycznia 1988 roku) po tym, jak w ostatniej chwili zrezygnowano z wydania płyty „The Black Album”. 

Tematycznie album opowiada o walce dobra i zła, Bogu i Szatanie, cnocie i grzechu. Były to częste kwestie poruszane przez Prince’a, czego najlepszym podsumowaniem są słowa piosenki „Anna Stesia”:

"

Love is God, God is love, girls and boys love God above (Miłość jest Bogiem, Bóg jest miłością, dziewczęta i chłopcy kochają Boga).

"

Na płycie znalazło się 9 utworów. Teksty wszystkich napisał Prince. To również on odpowiada za kompozycję muzyki. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został „Alphabet St.”. Utwór trafił do pierwszej dziesiątki listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Początkowo miała być to akustyczna bluesowa piosenka, ale ostatecznie dodano słowa, które rapuje Cat Glover. W teledysku Prince ubrany jest w spodnie ze swoim imieniem, ma także kolorowy makijaż. Zobaczcie ten klip.

Kolejnym singlem był „Glam Slam”. Słowa kompozycji mają podtekst seksualny, a jednocześnie, jak pozostałe utwory na płycie, ma kontekst duchowy. Kilka lat później Prince nagrał nową wersję tego utworu i zatytułował ją „Glam Slam ’91”.

Z kolei kompozycja „I Wish U Heaven” podzielona jest na trzy części, a każda z nich wykonana jest w innym gatunku muzycznym. Utwór nie odniósł większego sukcesu. W Wielkiej Brytanii dotarł jedynie do 24. miejsca listy przebojów.

Mimo że „Lovesexy” odniósł najmniejszy sukces spośród wszystkich krążków Prince’a w Stanach Zjednoczonych, to zupełnie inaczej było w Wielkiej Brytanii. Tam album znalazł się na 1. miejscu listy najpopularniejszych albumów. Promocji wydawnictwa towarzyszyła trasa koncertowa „Lovesexy Tour”, a występ artysty w Dortmund (Niemcy) został zarejestrowany i wydany na kasecie.

Krążek otrzymał niejednoznaczne recenzje. Kontrowersje wywołała zwłaszcza okładka płyty, na której znalazło się zdjęcie nagiego Prince’a. Właściciele niektórych sklepów zakrywali ją lub nawet odmawiali sprzedaży.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Lovesexy

  1. „Eye No”
  2. „Alphabet St.”
  3. „Glam Slam”
  4. „Anna Stesia”
  5. „Dance On”
  6. „Lovesexy”
  7. „When 2 R in Love”
  8. „I Wish U Heaven”
  9. „Positivity”

Który utwór z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: