1988: Piosenka „Desire” zespołu U2 na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1988: Piosenka „Desire” zespołu U2 na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Anthony Devlin/PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

8 października 1988 roku piosenka „Desire” zespołu U2 znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

Piosenka „Desire” pochodzi z 6. studyjnego albumu zespołu U2, który ukazał się 10 października 1988 roku. Jest to pierwszy singiel promujący ten krążek. 

Inspiracje

Irlandzka grupa jako źródło inspiracji przy tworzeniu „Desire” podaje piosenkę „1969” zespołu The Stooges, w którym występował Iggy Pop. W utworze słychać wpływ muzyki bluesowej. W latach 80. U2 podróżował po Stanach Zjednoczonych i bardzo zainteresował się muzyką gospel, folkiem i właśnie bluesem. Tekst piosenki opowiada o poświęceniu i ambicjach zespołu, który chce osiągnąć sukces. Krytycznie odnosi się też do amerykańskich kaznodziejów, którzy wyłudzają pieniądze od wiernych.

Teledysk

Klip został nakręcony w Hollywood. Występują w nim członkowie zespołu oraz mieszkańcy miasta, którzy pojawiają się w różnych miejscach. Sceny te przeplatane są obrazami, które odnoszą się do tekstu „Desire”. 

Listy przebojów 

Jak stwierdził gitarzysta U2 - The Edge - w magazynie „Hot Press” w październiku 1988 roku:

"

To, co podoba mi się w „Desire” to fakt, że to całkiem fajnie mieć numer 1 w Wielkiej Brytanii, ponieważ to nie jest rodzaj muzyki, jaką ludzie słuchają na co dzień albo jaka znajduje się obecnie na listach przebojów. Ona idzie w dokładnie przeciwnym kierunku. To jest kawałek rock'n'rollowy - w żaden sposób nie jest to piosenka pop.  "

Utwór trafił na 1. miejsce list przebojów w Wielkiej Brytanii i Australii. W Stanach Zjednoczonych dotarł do pozycji 3. W 1989 roku U2 otrzymał za niego nagrodę Grammy w kategorii „Najlepszy rockowy występ grupy lub duetu”.

Pamiętacie ten przebój?

Więcej: