1988: „Orinoco Flow” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1988: „Orinoco Flow” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

29 października 1988 roku Enya z piosenką „Orinoco Flow” znalazła się na szczycie brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu utwór utrzymał się 3 tygodnie. 

Piosenka „Orinoco Flow” znana jest także pod tytułem „Orinoco Flow (Sail Away)”. Skomponowała ją i zaśpiewała w 1988 roku irlandzka wokalistka Enya. Utwór pochodzi z jej 2. studyjnego albumu „Watermark”, który ukazał się we wrześniu 1988 roku. 

Tytuł nawiązuje do nazwy studia nagrań w Londynie Orinoco Studios, w którym artystka nagrała całą swoją płytę oraz do rzeki Orinoko, płynącej w Ameryce Południowej. W tekście znajdują się liczne odniesienia do znanych miejsc i ludzi. Piosenkarka składa hołd m.in. producentowi albumu „Watermark” - Robowi Dickensowi - słowami „We can steer, we can near, with Rob Dickens at the wheel”.

"

Kiedy podpisałem kontrakt z Enyą, jej menadżer i producent Nicky Ryan zapytał: „Nie będziesz nas naciskał w sprawie singla, prawda?”. To nie jest ten rodzaj muzyki. Po nagraniu „Watermark” powiedziałem w żartach: „Nicky, gdzie jest singiel?”. Tydzień później zadzwonił do mnie, mówiąc: „Mamy go! Mamy singiel!” - wspomina Dickens. 

"

Producent przyznaje, że był bardzo zadowolony z efektów pracy z wokalistką.

"

To jedno z nagrań, z których jestem najbardziej dumny. Zabawne, że nie zauważyłem tekstu piosenki, dopóki nie zobaczyłem go w książeczce dołączonej do płyty. To było żenujące. A kiedy utwór dotarł do 1. miejsca listy przebojów, pomyślałem: „Jestem bohaterem hitu! Cudownie!”. Wciąż się uśmiecham, kiedy słyszę „Orinoco Flow”. "

Teledysk bezpośrednio nawiązuje do okładki płyty.

"

Byliśmy zachwyceni okładką, na której było moje zdjęcie. W teledysku pokazane zostały kolejne krajobrazy, które mnie otaczały i to było właśnie to, co chcieliśmy osiągnąć - przyznała Enya. "

Piosenka dotarła do 1. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Podobnego sukcesu Enya nie osiągnęła w USA - tam kompozycja dotarła do pozycji 24. 

Lubicie ten utwór? 

Więcej: