1988: „Money For Nothing” najlepszym albumem w Wielkiej Brytanii

1988: „Money For Nothing” najlepszym albumem w Wielkiej Brytanii Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

29 października 1988 roku płyta „Money For Nothing” zespołu Dire Straits trafiła na 1. miejsce listy najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Co przesądziło o jej sukcesie? 

Płyta „Money For Nothing” ukazała się w październiku 1988 roku. Znalazły się na niej największe przeboje Dire Straits nagrane w latach 1978-1985 roku, które pochodzą z pierwszych pięciu albumów zespołu. Na winylu nie ma utworu „Telegraph Road”, a pozostałe utwory znajdują się w zupełnie innej kolejności. 

W sumie na krążku jest 12 utworów: „Sultans of Swing” i „Down to the Waterline”, które pochodzą z debiutanckiego albumu grupy, „Portobello Belle—Live” z krążka „Alchemy: Dire Straits Live” czy przeboje „Walk of Life” i „Brothers in Arms” z płyty „Brothers in Arms”. Większość z nich skomponował Mark Knopfler.

Utwór tytułowy „Money for Nothing” był jednym z większych przebojów, które znalazły się na tej kompilacji. W teledysku do tej piosenki wystąpił sam Sting. Tekst opowiada o mężczyźnie, który ogląda klipy i komentuje to, co widzi. Zespół Dire Straits otrzymał za tę kompozycję nagrodę Grammy. Piosenka została zakazana w kanadyjskich stacjach radiowych ze względu na obrażające gejów słowa „ten mały pedał”. 

Przebój „Brothers in Arms” pochodzi z 1985 roku. W teledysku do tej piosenki zdjęcia zespołu przeplatają się ze scenami z I wojny światowej. 

Album przez 3 tygodnie był najlepiej sprzedającym się krążkiem w Wielkiej Brytanii. Tylko na Wyspach kupiono ponad 6 milionów egzemplarzy „Money For Nothing”, a w Stanach Zjednoczonych - milion. 

Według Stephena Thomasa Erlewine’a z portalu AllMusic:

"

Składający się z 12 utworów album w sposób adekwatny podsumowuje hity Dire Straits. Po tym krążku zespół wydał jeden album studyjny, na którym nie znalazły się żadne przeboje, więc „Money For Nothing” wydaje się dobrym podsumowaniem kariery. Jest jednak daleki od ideału. Brakuje na nim kilka znanych kawałków, a niektóre są niepotrzebne. Poza tym znalazło się tam jednak wiele hitów, co zaspokaja potrzeby zwykłych fanów.  "

Lista utworów na płycie Money For Nothing

1. „Sultans of Swing”

2. „Down to the Waterline”

3. „Portobello Belle—Live"

4. „Twisting by the Pool (Remix)”

5. „Tunnel of Love”

6. „Romeo and Juliet”

7. „Where Do You Think You're Going?”

8. „Walk of Life”

9. „Private Investigations”

10. „Telegraph Road—Live (Remix)”

11. „Money for Nothing”

12. „Walk of Life”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej? 

Więcej: