1988: „Mistletoe And Wine” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1988: „Mistletoe And Wine” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

10 grudnia 1988 roku piosenka „Mistletoe And Wine” w wykonaniu Cliffa Richarda trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu utrzymała się przez 4 tygodnie.

Świąteczną piosenkę „Mistletoe And Wine” skomponowali Jeremy Paul, Leslie Stewart i Keith Strachan na potrzeby musicalu „Scraps”, który był adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Po raz pierwszy sztukę można było zobaczyć w 1976 roku w londyńskim teatrze Orange Tree.

W 1987 roku stworzono filmową adaptację tego musicalu. Wystąpili w niej m.in.: Roger Daltrey, Paul Daneman, Jimmy Jewel i Twiggy. To właśnie słynna modelka zaśpiewała utwór „Mistletoe And Wine”. 

"

Co ciekawe, to nie miała być piosenka świąteczna, ale jej pastisz, wyśmiewający świąteczne zwyczaje. W musicalu śpiewali ją dobrze sytuowani kolędnicy, którzy byli obojętni na los dziewczynki z zapałkami - powiedziała Sarah Stewart.

"

Cliffowi Richardowi bardzo spodobała się ta kompozycja, ale chciał jej nadać bardziej religijny wymiar. Zmienił odrobinę słowa piosenki. 

"

Leslie był początkowo przerażony pomysłem Richarda. Bał się, że piosenka straci swój oryginalny, prześmiewczy kontekst - stwierdziła żona twórcy „Mistletoe And Wine”. "

Był to 99. singiel w dorobku wokalisty. W grudniu 1988 roku przez 4 tygodnie znajdował się na szczycie brytyjskiej listy przebojów. Utwór został również najlepiej sprzedającym się singlem 1988 roku w Wielkiej Brytanii. Kupiono aż 750 tys. egzemplarzy.

Nie wszyscy jednak uwielbiają tę piosenkę. W 2013 roku jedna z sieci kawiarni usunęła „Mistletoe And Wine” z listy utworów granych we wszystkich placówkach. W ankiecie przeprowadzonej wśród klientów piosenka Cliffa Richarda została wybrana najbardziej znienawidzoną świąteczną kompozycją. Na 2. miejscu znalazł się utwór „Blue Christmas” Shakin' Stevensa, a na 3. - „Christmas Wrapping” The Waitresses.

Zgadzacie się z tym wyborem?

Więcej: