1988: „Bad Medicine” zespołu Bon Jovi na 1. miejscu w USA

1988: „Bad Medicine” zespołu Bon Jovi na 1. miejscu w USA ons.pl

19 listopada 1988 roku piosenka „Bad Medicine” grupy Bon Jovi trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 2 tygodnie.

Piosenkę „Bad Medicine” skomponowali Jon Bon Jovi, Richie Sambora i Desmond Child. Utwór ukazał się we wrześniu 1988 roku i był pierwszym singlem promującym 4. studyjny album grupy Bon Jovi pt. „New Jersey”. 

Według Sambory ta kompozycja oraz „I'll Be There For You” opowiadały o konkretnym feralnym romansie. 

"

W tamtym czasie miałem bardzo burzliwy romans. Pewna dziewczyna, w której byłem szaleńczo zakochany, rzuciła mnie i o tym opowiada „I'll Be There For You”. „Bad Medicine” jest również o niej. Byłem uzależniony od tej kobiety pod względem fizycznym i psychicznym, ale to było złe. To było tytułowe złe lekarstwo (bad medicine), ale ja tego chciałem. Chciałem coraz więcej.

"

Słowa piosenki porównują miłość do uzależnienia od narkotyków i zawierają wiele medycznych analogii.

"

„There ain't no paramedic gonna save this heart attack” (Żaden sanitariusz nie ocali tego serca przed zawałem) "

Tego typu określenia często pojawiały się w twórczości grupy.

"

Ludzie z zespołu od zawsze byli skoncentrowani na swojej karierze. To był ich narkotyk. To pozwalało im napisać hitową piosenkę, w której to miłość jest narkotykiem - powiedział Desmond Child. "

Pod koniec utworu Bon Jovi wyznaje, że brakuje mu tchu i musi odejść, ale ostatecznie stwierdza, że po raz kolejny nie skończył z tym uczuciem. 

W teledysku fani zespołu, którzy przybyli na koncert, filmują występ grupy. Na planie zgromadziło się 250 osób.

"

Powiedzieliśmy im, że mogą nagrywać, co tylko chcą i jeżeli będzie to dobre, użyjemy tego w naszym klipie. Obiecaliśmy też, że 10 osób, które zrobi najlepsze ujęcia, zabierzemy w trasę koncertową. Będą mogli z nami przebywać i potraktujemy ich jak członków zespołu. Myślałem, że będą się wygłupiać, nakręcą swoje buty albo cokolwiek innego. A te dzieciaki naprawdę się zaangażowały. Każdy chciał jechać z nami w trasę - opowiadał o video Jon. "

W 1988 roku piosenka przez 2 tygodnie znajdowała się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów.

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: