1987: Zespół U2 wydał album „The Joshua Tree”

1987: Zespół U2 wydał album „The Joshua Tree” ons.pl

9 marca 1987 roku ukazała się płyta „The Joshua Tree”. Na krążku znalazły się takie przeboje jak: „With or Without You” i „I Still Haven't Found What I'm Looking For”.

„The Joshua Tree” to piąty studyjny album w dorobku U2. Produkcją krążka zajęli się Daniel Lanois i Brian Eno. Menedżer grupy Paul McGuinness twierdzi, że inspiracją do stworzenia płyty była trasa koncertowa zespołu po Stanach Zjednoczonych. W tamtym czasie Bono czytał dzieła takich amerykańskich twórców jak: Norman Mailer, Flannery O’Connor czy Raymond Carver. W 1985 roku wokalista spędził też jakiś czas z Mickiem Jaggerem i Keithem Richardsem z The Rolling Stones. Zachwycił się wtedy bluesem i stwierdził, że U2 nie ma korzeni w żadnym konkretnym gatunku. 

Grupa zdecydowała, że nagra zupełnie inny album niż poprzedni, eksperymentalny - „The Unforgettable Fire”. Muzycy wprawdzie nie mogli dojść do porozumienia co do tego, w którym kierunku pójść, ale zgodzili się, że muszą stworzyć coś w kontraście do modnych wówczas nowej fali i synthpopu.

U2 rozpoczął nagrywanie płyty w styczniu 1986 roku. Na krążek trafiło 11 utworów. Jednym z najpopularniejszych stał się „I Still Haven't Found What I'm Looking For”. Słowa do tej piosenki napisał Bono. Był to drugi singiel promujący album. Kompozycja trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W 1988 roku zdobyła dwie nominacje do nagrody Grammy. Magazyn „Rolling Stone” zamieścił ją na 93. miejscu rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Kolejnym przebojem z tego krążka został utwór „With or Without You”. Był to pierwszy singiel w karierze U2, który trafił na 1. miejsce list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 132. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Jednym z singli promujących „The Joshua Tree” był też „One Tree Hill”. Utwór został napisany w hołdzie Gregowi Carrollowi, który współpracował z grupą i przyjaźnił się z Bono. Mężczyzna zginął w 1986 roku w wypadku motocyklowym. Początkowo zespół nie grał tej piosenki na koncertach, bo niosła ze sobą zbyt dużo emocji.

Płyta „The Joshua Tree” ukazała się 9 marca 1987 roku. Jej okładkę zaprojektował Steve Averill na podstawie pomysłu grupy, która chciała przedstawić „obrazową i kinową lokalizację nagrania na pustyni”.

(fot. materiały promocyjne)

W 1988 roku zespół otrzymał za ten krążek dwie nagrody Grammy w kategorii „Album Roku” i „Najlepsze Wystąpienie Rock Duetu lub Grupy”.

Lista utworów na płycie The Joshua Tree

 1. „Where the Streets Have No Name”
 2. „I Still Haven't Found What I'm Looking For”
 3. „With or Without You”
 4. „Bullet the Blue Sky”
 5. „Running to Stand Still”
 6. „Red Hill Mining Town”
 7. „In God's Country”
 8. „Trip Through Your Wires”
 9. „One Tree Hill”
 10. „Exit”
 11. „Mothers of the Disappeared”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: