1987: Utwór „Bad” Michaela Jacksona numerem 1 w USA

1987: Utwór „Bad” Michaela Jacksona numerem 1 w USA ons.pl

24 października 1987 roku piosenka „Bad” Michaela Jacksona dotarła do 1. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 2 tygodnie. 

Piosenka „Bad” pochodzi z 7. studyjnego albumu Michaela Jacksona o tym samym tytule. Utwór napisał i skomponował sam wokalista wraz z producentem Quincy Jonesem. Początkowo Jackson miał nagrać ten utwór w duecie z Prince’em, jednak to się nie udało. 

W biografii „Moonwalk” król pop tak opisał tę piosenkę: 

"

„Bad” opowiada o życiu ulicy. Jest o dzieciaku, który wychowywał się w złej okolicy, a następnie dostał się do prywatnej szkoły. W czasie przerwy odwiedza swoich dawnych znajomych, którzy zaczynają sprawiać kłopoty. Śpiewa: „Ja jestem zły, ty jesteś zły, kto jest zły? Kto jest najlepszy?”. Mówi, że kiedy jesteś silny i dobry, wtedy jesteś zły.

"

W wywiadzie w 1988 roku Jackson wyznał, że inspiracją do stworzenia tej piosenki była prawdziwa historia, którą przeczytał w dzienniku „Time” lub magazynie „Newsweek”. Opowiadała ona o studencie, który wyrwał się z „getta”, a kiedy znów spotkał swoich dawnych znajomych, ci z zazdrości go zabili. 

Teledysk do „Bad” jest krótkim filmem wyreżyserowanym przez Martina Scorsese. Video ma wiele odniesień do produkcji „West Side Story”. W klipie uliczny gang tańczy w rytm przeboju Jacksona. 

"

To jak pociąg, który jedzie przez środek ekranu. To jest efekt, o jaki mi chodziło - powiedział choreograf Jeffrey Daniel. "

W teledysku Michael Jackson wciela się w główną rolę studenta, który spotyka swoich dawnych znajomych. 

Piosenka „Bad” dotarła do 1. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosła w Kanadzie, Irlandii, Włoszech, Holandii czy Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii znalazła się na 3. pozycji. Według Davitta Sigersona z magazynu „Rolling Stone”:

"

„Bad” nie potrzebuje obrony. Jackson ożywia „Hit the Road, Jack” i udowadnia, że może pokonać każdego. Kiedy oświadcza, że „cały świat musi teraz odpowiedzieć”, nie chwali się, ale stwierdza fakt odnoszący się do jego wielkiej sławy.  "

Lubicie tę piosenkę? 

Więcej: