1987: U2 z piosenką „With Or Without You” na 1. miejscu w USA

1987: U2 z piosenką „With Or Without You” na 1. miejscu w USA ons.pl

16 maja 1987 roku na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych trafił utwór „With Or Without You”. Na 1. miejscu zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę „With Or Without You” skomponował Bono. Trafiła ona na 5. studyjny album zespołu U2 pt. „The Joshua Tree”. Krążek ukazał się w marcu 1987 roku. Był to pierwszy singiel promujący to wydawnictwo. Jest to utwór o miłości, ale można go interpretować na wiele sposobów. Bono chciał głównie opowiedzieć o tym, jak radzić sobie z różnymi sprawami w związku. Sam miał problem z tym, jak pogodzić pracę muzyka z byciem głową rodziny. Życie w trasie często stało w sprzeczności z jego związkiem.

"

Tekst mówi o tym, jak czułem się w tamtym czasie jako członek U2. Byłem na celowniku. Uznałem, że nie zamierzam udzielać wywiadów w tym roku. Pewne koszty muszę ponieść w osobistym życiu, ale są też pewne dla zespołu - wyznał w jednym z wywiadów. "

Do piosenki nakręcono dwa teledyski. Zdjęcia odbywały się w Dublinie w lutym 1987 roku. Klipy wyreżyserowali Meiert Avis i Matt Mahurin. W jednym widzimy tancerkę Morleigh Steinberg, która później została żoną gitarzysty The Edge’a. Sceny te przeplatane są materiałami wideo, w których zespół U2 wykonuje tę kompozycję. Druga wersja trafiła na specjalne wydanie albumu „The Joshua Tree”. Zobaczcie ją.

Utwór „With Or Without You” to pierwszy singiel w karierze U2, który znalazł się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Podobny sukces odniósł też w Kanadzie i Irlandii. W Wielkiej Brytanii trafił na 4. pozycję. W 2010 roku magazyn „Rolling Stone” zamieścił piosenkę na 132. miejscu rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

„With Or Without You” to jedna z najpopularniejszych kompozycji U2. Wielu artystów i zespołów nagrało cover tego utworu. Wśród nich byli m.in.: Jawbreaker, Mary Kiani, The Section, Royal Philharmonic Orchestra, Ben Broussard czy Imagine Dragons.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: