1987: „La Isla Bonita” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1987: „La Isla Bonita” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

25 kwietnia 1987 roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „La Isla Bonita” Madonny. Na 1. miejscu zestawienia spędził dwa tygodnie.

„La Isla Bonita”, czyli „Piękna Wyspa”, to utwór z trzeciego studyjnego albumu Madonny pt. „True Blue”. Krążek ukazał się w czerwcu 1986 roku. Kompozytor i producent Patrick Leonard na początku zaoferował tę piosenkę Michaelowi Jacksonowi, ale ten odrzucił propozycję. Stwierdził, że nie podoba mu się tytuł singla. Leonard zaproponował więc Madonnie, żeby to ona nagrała „La Isla Bonita”. Artystka zgodziła się, ale postanowiła zmienić nieco tekst, żeby był bardziej w jej stylu.

Była to pierwsza piosenka, w której wokalistka zawarła motyw Hiszpanii. Tego typu tematyka pojawiała się potem w jej twórczości kilkukrotnie w takich utworach jak: „Who's That Girl”, „Spanish Eyes”, „I’m Going Bananas”, „Be Careful (Cuidado Con Mi Corazón)” czy „Sorry”. Według Madonny „La Isla Bonita” jest „hołdem dla piękna i tajemniczości mieszkańców Ameryki Łacińskiej”.

Kompozycja opowiada o pięknej wyspie nazwanej San Pedro, która w rzeczywistości nie istnieje.

"

Właściwie nie wiem, jak na to wpadłam ani gdzie leży San Pedro. W tamtym czasie nie należałam do ludzi, którzy wyjeżdżali na wakacje na piękne, egzotyczne wyspy. Pewnie jechałam wtedy do studia i musiałam zobaczyć zjazd do San Pedro - powiedziała Madonna w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”. "

Teledysk do „La Isla Bonita” wyreżyserowała Mary Lambert, która współpracowała z artystką przy okazji jej wcześniejszych projektów. To ona stworzyła klipy do „Borderline”, „Like a Virgin” czy „Like a Prayer”. Zdjęcia kręcono w Los Angeles. Światowa premiera wideo odbyła się 29 marca 1987 roku w telewizji MTV. W teledysku Madonna wcieliła się w dwie postacie: skromnej kobiety i kolorowej tancerki flamenco. Zobaczcie ten klip.

Piosenka „La Isla Bonita” podbiła listy przebojów na całym świecie. Trafiła na 1. miejsca zestawień w Wielkiej Brytanii, Austrii, Kanadzie, Francji, Niemczech i Szwajcarii. W Stanach Zjednoczonych była 4. 

Madonna wciąż śpiewa ten utwór na swoich koncertach. Wykonała go m.in. w czasie trasy Rebel Heart Tour.

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: