1987: „It's A Sin” przebojem w Wielkiej Brytanii

1987: „It's A Sin” przebojem w Wielkiej Brytanii ons.pl

4 lipca 1987 roku na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii trafił utwór „It's A Sin” zespołu Pet Shop Boys. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę skomponowali Neil Tennant i Chris Lowe z grupy Pet Shop Boys. Trafiła ona na drugi studyjny album duetu pt. „Actually”. Krążek ukazał się 7 września 1987 roku. Utwór „It's A Sin” to pierwszy singiel promujący to wydawnictwo. 

Neil Tennant był wychowany w katolickiej rodzinie i w tekście tej piosenki postanowił odnieść się do wiary i swojego nieprzychylnego stosunku wobec Kościoła. Wspomina też swoich nauczycieli ze szkoły St. Cuthberts. Słowa wywołały wiele kontrowersji, również pracownicy szkoły negatywnie wypowiadali się o tym utworze i pomyśle artysty. 

Produkcją tej kompozycji oraz całego albumu zajął się Julian Mendelsohn, który współpracował z grupą także przy okazji poprzedniej płyty. 

"

Właściwie moja rola sprowadzała się do tego, żeby wszystko nagrać. Próbowałem też zasugerować kilka rzeczy to tu, to tam. Mówiłem: „Możemy wydobyć tutaj lepszy dźwięk” albo „Spróbuj zaśpiewać tę partię jeszcze raz”. W tamtym czasie Neil nie był dobrym wokalistą i dobrze o tym wiedział. Dlatego zawsze trzeba było poświęcić trochę czasu na ulepszenie brzmienia. Bardzo się rozwinął od tamtej pory - ocenił Mendelsohn. "

Producent chciał zachować świeże spojrzenie i dlatego starał się nie poświęcać zbyt wiele uwagi każdej piosence. Inaczej było w przypadku „It’s A Sin”.

"

Pamiętam dokładnie, jak opisywałem grającemu na klawiszach Andy’emu Richardsowi swoje uczucia i to, co chcę osiągnąć w tym utworze, a on nie bardzo mnie rozumiał. O północy wciąż byliśmy w studiu, a on zapytał mnie, czego tak naprawdę chcę. Odpowiedziałem, że tak nie umiem tego opisać. To doprowadziło do kłótni i frustracji. Miałem to brzmienie w głowie i obiecałem sobie, że je wydobędę - przyznał. "

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Derek Jarman. Akcja nawiązuje do tematu utworu. Neil zostaje aresztowany, a jego strażnikiem więziennym jest Lowe. Z kolei w rolę sędziego wcielił się Ron Moody. Sceny te przeplatane są krótkimi klipami, które personifikują siedem grzechów głównych. Zobaczcie to wideo.

Kompozycja znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii, Austrii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Polsce, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji czy we Włoszech. W Stanach Zjednoczonych trafiła na 9. pozycję.

Lubicie ten utwór?

Więcej: