1987: „(I've Had) The Time of My Life” numerem 1 w USA

1987: „(I've Had) The Time of My Life” numerem 1 w USA Album Online/EAST NEWS

28 listopada 1987 roku piosenka „(I've Had) The Time of My Life” z filmu „Dirty Dancing” trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

Piosenkę „(I've Had) The Time of My Life” skomponowali: Franke Previte, John DeNicola i Donald Markowitz. Utwór wykonali Bill Medley i Jennifer Warnes. Trafił on na ścieżkę dźwiękową filmu „Dirty Dancing” i to właśnie dzięki niemu zyskał olbrzymią popularność. 

"

Patrick Swayze powiedział mi, że moją piosenkę wykorzystano w finałowej scenie filmu „Dirty Dancing”. Wyjaśnił też, że film kręcony był w odwróconej kolejności i to była pierwsza rzecz, jaką nagrali. Kiedy zobaczyłem to po raz pierwszy, byłem wzruszony. Czułem się wspaniale. Cóż więcej mogę powiedzieć? - wspomina Franke Previte. "

Ścieżkę dźwiękową do filmu wyprodukował Jimmy Ienner i to on namówił Previte’a do pracy nad muzyką.

"

Pewnego dnia Jimmy zadzwonił do mnie. Był szefem wytwórni Millenium Records. Poprosił mnie, żebym skomponował piosenki do małego filmu „Dirty Dancing”. Powiedziałem mu, że nie mam czasu, a on odparł: „Lepiej go znajdź. To może zmienić twoje życie”. "

John DeNicola i Don Marowitz wymyślili muzykę i przesłali ją Frankie’mu.

"

Napisałem słowa i muzykę do refrenu, kiedy jechałem samochodem do studia nagraniowego, żeby stworzyć zupełnie inną piosenkę - wyznał artysta.  "

Previte przyznał też, że na potrzeby filmu piosenka zaczynała się od refrenu. Najpierw jest wolna, a kończy szybko i ma rytm mambo. Scena finałowa, w której wykorzystano kompozycję, trwa 7 minut i wszystko musiało być do niej idealnie dopasowane. 

Teledysk do „(I've Had) The Time of My Life” powstał w październiku 1987 roku. W klipie wystąpiło wiele tańczących par. Sceny te przeplatane są materiałami z filmu. 

Utwór otrzymał nagrodę Grammy za „Najlepsze wykonanie duetu lub grupy” oraz Oscara za „Najlepszą piosenkę filmową”. W listopadzie 1987 roku singiel przez tydzień znajdował się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku w Wielkiej Brytanii piosenka dotarła do 6. pozycji, a w 1991 roku po emisji filmu w telewizji trafiła na 8. miejsce.

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: