1987: „I Knew You Were Waiting (For Me)” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1987: „I Knew You Were Waiting (For Me)” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

18 kwietnia 1987 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „I Knew You Were Waiting (For Me)” w wykonaniu Arethy Franklin i George’a Michaela. Na szczycie zestawienia spędził dwa tygodnie.

Piosenkę „I Knew You Were Waiting (For Me)” skomponowali Simon Climie i Dennis Morgan, a produkcją zajął się Narada Michael Walden. Climie i Morgan poznali się w 1983 roku w czasie koncertu zespołu The Everly Brothers. Był to trzeci singiel, który napisali razem.

"

To była jedna z tych kompozycji, która po prostu wisiała w powietrzu - to dar z góry, który czasem otrzymujesz - stwierdził Morgan. "

Autorzy na początku w ogóle nie myśleli o tym, że utwór może wykonać duet. Chcieli, żeby „I Knew You Were Waiting (For Me)” zaśpiewała Tina Turner, później pomyśleli o Franklin. Z kolei Clive Davis - szef wytwórni Arista Records - zarekomendował, żeby piosenkę nagrała w duecie z George’em Michaelem.

Była to jedna z nielicznych piosenek, których wokalista sam nie napisał i nie wyprodukował. Wyjątek stanowił utwór „Do They Know It's Christmas?” Band Aid. Narada Michael Walden wspominał później, że przez to wszystko Michael miał duże trudności w czasie nagrywania „I Knew You Were Waiting (For Me)”. Nie wiedział, kiedy powinien przestać śpiewać.

"

Patrzył na mnie z tym niewinnym wyrazem twarzy z przestraszonymi oczami, jakby nikt nigdy mu nie powiedział: „Powinieneś się zatrzymać, dzieciaku”.  "

Muzyk opisał swoje doświadczenia związane z pracą nad tym utworem w książce zatytułowanej „Bare”. Wspominał w niej to, w jaki sposób nagrywał z Arethą Franklin oraz bardzo chwalił producenta Waldena. George przyznał, że był bardzo zdenerwowany, ale wiedział, że nie powinien kopiować stylu śpiewania wokalistki.

"

Nikt nie może naśladować Arethy Franklin. Już samo próbowanie jest głupim pomysłem. Ja chciałem tylko oddać charakter utworu, miał być prosty. To było bardzo powściągliwe w porównaniu do tego, co zrobiła Aretha - wyznał wokalista. "

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Andy Morahan. George Michael w towarzystwie dwóch ochroniarzy wkracza do ciemnego pokoju, w którym jest duży ekran. Widać na nim Arethę Franklin, czekającą na wokalistę. Następnie para śpiewa razem „I Knew You Were Waiting (For Me)”. Zobaczcie ten klip.

Utwór podbił amerykańską listę przebojów w 1987 roku. Podobny sukces odniósł w Australii, Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W 1988 roku Michael i Franklin otrzymali za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze wykonanie R&B Duetu lub Grupy”. 

Podoba Wam się ta piosenka?

Więcej: