1987: Guns N’ Roses wydał debiutancki album „Appetite For Destruction”

1987: Guns N’ Roses wydał debiutancki album „Appetite For Destruction” MediaPunch / Rex Features/EAST NEWS

21 lipca 1987 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu Guns N’ Roses. Znalazły się na niej takie przeboje jak „Welcome to the Jungle”, „Sweet Child o' Mine” i „Paradise City”.

Axl Rose powiedział, że wiele piosenek, które trafiły na krążek „Appetite For Destruction” powstało, kiedy Guns N’ Roses występował w klubach w Los Angeles. Już wtedy gotowe były takie utwory jak „You Could Be Mine”, „November Rain” czy „Don't Cry”, jednak znalazły się one na kolejnych płytach. Po kilku tygodniach prób, grupa zaczęła nagrywanie piosenek w styczniu 1987 roku. Nad produkcją albumu czuwał Mike Clink, a budżet kapeli wyniósł 370 tysięcy dolarów. Steven Adler twierdzi, że perkusja została nagrana w sześć dni. Nieco dłużej trwało rejestrowanie partii wokalnych, ponieważ Rose chciał, żeby wszystko brzmiało perfekcyjnie. 

Ostatecznie na płytę trafiło 12 kompozycji, a jednym z największych przebojów stał się singiel „Welcome to the Jungle”. Piosenkę napisali Axl Rose, Slash i Duff McKagan. Początkowo teledysk to tego utworu pokazywany był w telewizji MTV tylko o 5:00 rano. Jednak stacja zaczęła otrzymywać listy od fanów z prośbą o częstsze emitowanie klipu. Zobaczcie to wideo.

Album promował również utwór „Sweet Child o' Mine”. Piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych - był to pierwszy i jedyny taki sukces w karierze grupy. W teledysku do tej kompozycji widzimy próbę zespołu, która odbywa się w Huntington Ballroom. W klipie wystąpiły wszystkie dziewczyny ówczesnych członków grupy.

„Take me down to the Paradise City, where the grass is green and the girls are pretty” to oczywiście fragment tekstu utworu „Paradise City”. Znalazł się on na 5. pozycji amerykańskiej listy przebojów i 6. w Wielkiej Brytanii. Często można go również usłyszeć podczas różnych wydarzeń sportowych. Teledysk został nakręcony na stadionie w New Jersey, w czasie kiedy zespół Guns N’ Roses był w trasie koncertowej z Aerosmith. W klipie wystąpiło 77 tysięcy osób.

Krążek „Appetite for Destruction” cieszył się dużą popularnością. Znalazł się na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie sprzedał się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Krytycy muzyczni uważają, że jest to jeden z najlepszych albumów wszech czasów.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Appetite for Destruction

 1. „Welcome to the Jungle”
 2. „It's So Easy”
 3. „Nightrain”
 4. „Out ta Get Me”
 5. „Mr. Brownstone”
 6. „Paradise City”
 7. „My Michelle”
 8. „Think About You”
 9. „Sweet Child o' Mine”
 10. „You're Crazy”
 11. „Anything Goes”
 12. „Rocket Queen”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: