1987: „Faith” George’a Michaela na 1. miejscu w USA

1987: „Faith” George’a Michaela na 1. miejscu w USA ons.pl

12 grudnia 1987 roku piosenka „Faith” George’a Michaela trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się 4 tygodnie.

Utwór „Faith” napisał i wykonał George Michael. Jest to pierwszy singiel z jego debiutanckiej solowej płyty o tym samym tytule. Krążek ukazał się w 1987 roku. Ten album miał pomóc wokaliście zerwać z wizerunkiem, który przylgnął do niego w grupie Wham!. Muzyk chciał skierować swoją muzykę do dojrzałej publiczności i stworzyć bardziej poważne piosenki niż „Wake Me Up Before You Go-Go” i „I'm Your Man”. Dlaczego na singiel promujący wybrał właśnie „Faith”?

"

Ta piosenka mówi dokładnie o tym, co ja czuję w tym momencie. To jakby inne sformułowanie, które wyraża moją nadzieję i optymizm. Wiara (ang. faith) to dla mnie takie mocne słowo. Im więcej myślałem o tym, że „Faith” zostanie singlem, tym bardziej podobał mi się pomysł wykorzystania go jako utwór tytułowy.  "

Singiel rozpoczyna się dźwiękiem organów. Dokładnie takim samym, jaki słychać w utworze „Freedom” zespołu Wham!. Posłuchajcie tej piosenki.

W ten sposób Michael nawiązuje do czasów, od których tak naprawdę chce się zdystansować. Na instrumencie zagrał Chris Cameron. 

Teledysk do piosenki „Faith” wyreżyserował Andy Morahan. George Michael bardzo precyzyjnie określił to, jak chce wyglądać w klipie. Miał na sobie niebieskie dżinsy i kowbojskie buty. Grał na gitarze, stojąc obok szafy grającej. Co ciekawe, wokalista nigdy nie uczył się gry na tym instrumencie i w video musiał udawać, że potrafi to robić.

"

Byłem zbyt świadomy mojego wizerunku w tamtym czasie, a jednocześnie tak niepewny, że stworzyłem przebranie dla prawdziwego życia. Jedyną rzeczą, którą dodałem, była poza. Wiedziałem, że jest to kiczowaty aspekt. Wtedy uprawiałem już seks z mężczyznami, więc trochę lepiej wiedziałem, jak chcę się prezentować - powiedział artysta w 2009 roku. "

Piosenka została nagrana w studiu Puk Studios w Danii. Natomiast ostatecznie szlify wykonano w Sarm West Studios w Londynie. Utwór dotarł do 1. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 2. pozycji w Wielkiej Brytanii. 

Jednym z bardziej popularnych coverów „Faith” jest ten w wykonaniu zespołu Limp Bizkit. Piosenka znalazła się na debiutanckim albumie grupy pt. „Three Dollar Bill, Yall$”. Posłuchajcie tej wersji tego utworu. 

Lubicie tę piosenkę George’a Michaela?

Więcej: