1987: „Bad” Michaela Jacksona trafia do sklepów muzycznych

1987: „Bad” Michaela Jacksona trafia do sklepów muzycznych ons.pl

29 lat temu ukazał się siódmy solowy album Michaela Jacksona. Płytę „Bad” w przedsprzedaży zamówiło ponad 2,25 miliona fanów.

Album „Bad”, na którym znalazło się wiele głośnych hitów Jacksona, takich jak „The Way You Make Me Feel”, „Liberian Girl”, „Smooth Criminal”, „I Just can’t Stop Loving You”, czy utwór tytułowy, w sklepach pojawił się dokładnie 31 sierpnia 1987 roku. Singlem, który promował płytę, był m.in. „I Just Can't Stop Loving You”.

Krążek wydany został nakładem CBS Records. Była to największa przedsprzedaż w historii tego wydawnictwa, jednak ostatecznie album nie pobił nakładu poprzedniej płyty „króla pop”. „Bad” rozszedł się na świecie w 45 milionach egzemplarzy, podczas gdy „Thriller” aż w 110 mln i do dziś jest najlepiej sprzedającym się albumem w historii. W samych tylko Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 30 milionów jego kopii. Mimo to, „Bad” także zaliczany jest do najlepszych krążków Jacksona i również bił rekordy. Na przykład dzięki krążkowi Michael stał się pierwszym artystą, który aż pięć utworów z jednej płyty umieścił na pierwszym miejscu notowania Billboardu. W 2003 roku album trafił na 202 pozycję listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Album „Bad” nagrywany był przez blisko pół roku – w okresie od 5 stycznia do 9 lipca 1987 roku. Po raz kolejny - i ostatni - producentem był Quincy Jones, który z Michaelem stworzył wcześniej „Thriller” i „Off The Wall”. Jackson chciał, by na płycie znalazło się 30 utworów. Nie zgodził się na to Jones, który postanowił odrzucić dużo przygotowanego wcześniej materiału. Część odrzuconych utworów już została wydana na wersjach specjalnych krążka, inne – jak np. wczesna wersja „Smooth Criminal”, zatytułowana” Chicago 1945” – do tej pory nie doczekała się publikacji.

Lubicie tę płytę Michaela Jacksona?

Więcej: