1987: Album „Whitney” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1987: Album „Whitney” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

13 czerwca 1987 roku na szczyt listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii trafił krążek „Whitney” Whitney Houston. Na 1. miejscu zestawienia spędził sześć tygodni.

„Whitney” to drugi studyjny album Whitney Houston. Krążek ukazał się 2 czerwca 1987 roku. Płyta przyniosła wokalistce międzynarodową sławę. Nagrana była w stylu pop, co odróżniało ją od debiutanckiego wydawnictwa zatytułowanego „Whitney Houston”. Większość piosenek wyprodukował Narada Michael Walden, który współpracował z artystką przy okazji nagrania „How Will I Know”

Album zawierał 11 utworów, a cztery pierwsze single promujące trafiły na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Piosenkę „I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)” skomponowali George Merrill i Shannon Rubicam. Teledysk wyreżyserował Brian Grant i jest to jeden z najbardziej znanych klipów Whitney Houston. Piosenkarka wystąpiła w nim w różowej sukience. W pierwszej scenie kończy występ, schodzi ze sceny i idzie za kulisy. W kolejnych - wokalistka śpiewa i tańczy ubrana w różnokolorowe kreacje. Zobaczcie to wideo.

Drugim singlem został „Didn't We Almost Have It All”. Utwór napisali Michael Masser i Will Jennings. Piosenkarka otrzymała za tę kompozycję nominację do nagrody Grammy w kategorii „Utwór Roku”. Kawałek przez dwa tygodnie znajdował się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Nigdy nie nakręcono do niego teledysku, dlatego w telewizji pokazywano koncertową wersję nagrania.

Utwór „So Emotional” napisali Billy Steinberg i Tom Kelly. Teledysk wyreżyserował Wayne Isham. W klipie wystąpiła Whitney Houston, którą widzimy w czasie przygotowań do wieczornego koncertu. Wideo zostało nakręcone w Lehigh University w Bethlehem w Pensylwanii. 

Czwarty singiel to „Where Do Broken Hearts Go”. Piosenkę skomponowali Frank Wildhorn i Chuck Jackson. Początkowo Houston nie chciała nagrać tego utworu, ponieważ uważała, że nie ma w sobie żadnego przesłania. Ostatecznie przekonał ją jednak szef wytwórni Arista Records, który uważał, że kawałek ma szansę stać się przebojem.

Krążek „Whitney” sprzedał się w nakładzie ponad 25 milionów egzemplarzy. Artystka otrzymała za niego nagrodę Grammy w kategorii „Album Roku”.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Whitney 

 1. „I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)”
 2. „Just the Lonely Talking Again”
 3. „Love Will Save the Day”
 4. „Didn't We Almost Have It All”
 5. „So Emotional”
 6. „Where You Are”
 7. „Love Is a Contact Sport”
 8. „You're Still My Man”
 9. „For the Love of You”
 10. „Where Do Broken Hearts Go”
 11. „I Know Him So Well”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: