1986: „When The Going Gets Tough, The Tough Get Going” hitem w Wielkiej Brytanii

1986: „When The Going Gets Tough, The Tough Get Going” hitem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Eva Rinaldi

8 lutego 1986 rok na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafiła piosenka „When The Going Gets Tough, The Tough Get Going”. Utwór wylansował Billy Ocean.

Singiel skomponowali Wayne Brathwaite, Barry Eastmond, Robert John "Mutt" Lange i Billy Ocean. Piosenka trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu „Klejnot Nilu”. Był to sequel produkcji „Miłość, szmaragd i krokodyl”, w którym główne role zagrali Michael Douglas, Kathleen Turner i Danny DeVito. 

Ocean zainspirował się jedną ze scen z tego filmu. Kiedy bohaterowie, w których wcielili się Kathleen Turner i Michael Douglas, rozmawiają na temat swojej przyszłości, kobieta zwraca się do swojego towarzysza właśnie słowami „When the going gets tough, the tough well, I don't know what the tough do”. 

W teledysku do tej piosenki wystąpili aktorzy z filmu „Klejnot Nilu”. Udają, że wraz z wokalistą śpiewają utwór Oceana. Zobaczcie ten klip.

Piosenka „When The Going Gets Tough, The Tough Get Going” dotarła do 1. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Był to jedyny utwór w repertuarze Oceana, któremu się to udało. W Stanach Zjednoczonych trafił na 2. pozycję - wyprzedziła go kompozycja „How Will I Know” w wykonaniu Whitney Houston. Tym samym singiel nie powtórzył sukcesu takich utworów jak: „Caribbean Queen (No More Love on the Run)”, „There'll Be Sad Songs (To Make You Cry)” i „Get Outta My Dreams, Get into My Car”, które podbiły tamtejszą listę przebojów.

W 1999 roku nową wersję tej kompozycji nagrał irlandzki zespół Boyzone. Grupa postanowiła nieco skrócić tytuł i nazwała swoją piosenkę „When The Going Gets Tough”. Zamieściła ją na płycie „By Request”. Cover trafił na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. W teledysku do piosenki wystąpili m.in.: Graham Norton, Jo Brand, Phill Jupitus, Mel Smith, Davina McCall, Harry Hill, Steve Collins, John McCririck i Jimmy White. Zobaczcie to wideo.

Którą wersję tej piosenki wolicie?

Więcej: