1986: „West End Girls” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1986: „West End Girls” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

11 stycznia 1986 roku piosenka „West End Girls” zespołu Pet Shop Boys trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia singiel utrzymał się 2 tygodnie.

Utwór skomponowali Neil Tennant i Chris Lowe. Produkcją piosenki zajął się Bobby Orlando. Singiel „West End Girls” ukazał się 9 kwietnia 1984 roku. 

"

Kiedy przyjechaliśmy do studia, Bobby O zaprogramował bęben na wzór „Billie Jean” Michaela Jacksona. Chris zaczął grać, a ja razem z nim. Jeśli chodzi o słowa „West End Girls”, to inspirację stanowił „The Message" grupy Grandmaster Flash. Pamiętam, że kiedyś nocowałem u mojego kuzyna w Nottingham. Oglądaliśmy jakiś gangsterski film z Jamesem Cagneyem. Kiedy zasypiałem, przyszedł mi do głowy tekst: „sometimes you're better off dead, there's a gun in your hand and it's pointing to your head”. Pomyślałem, że to całkiem niezłe, więc od razu wyskoczyłem z łóżka i poszedłem szukać długopisu - wspominał Tennant. "

Inspiracją do powstania tej kompozycji był także wiersz „The Waste Land” T. S. Eliota. 

"

To, co lubię w tym wierszu, to wielogłosowość. Swego rodzaju kolaż. Wszystkie różne głosy i języki stanowią siłę tego utworu. Dlatego w „West End Girls” są różne głosy. Zdanie „Just you wait till I get you home” to bezpośredni cytat - powiedział Neil. "

Teledysk do tej piosenki wyreżyserowali Andy Morahan i Eric Watson. W klipie muzycy spacerowali po Londynie. Możemy podziwiać różne zakątki tego miasta: Tower Bridge, Westminster czy stację Waterloo. Zobaczcie to video.

Kompozycja nie zdobyła popularności w Wielkiej Brytanii. Podbiła za to rynek belgijski i często grana była w klubach disco w całej Europie. Kiedy zespół Pet Shop Boys podpisał kontrakt z wytwórnią EMI, zdecydowano, że zostanie nagrana nowa wersja tej piosenki. Za jej produkcję odpowiadał Stephen Hague. Utwór trafił na płytę „Please”. 

"

Usłyszałem wersję Bobby’ego O i pomyślałem, że ma potencjał. Czułem, że powinna być wolniejsza, żeby lepiej opowiedzieć całą historię. Neil i Chris zgodzili się na to, kiedy tylko usłyszeli moją propozycję - stwierdził Hague. "

Jego pomysł okazał się trafny. Ta wersja „West End Girls” podbiła brytyjską i amerykańską listę przebojów w 1986 roku. W 1987 roku zespół otrzymał za tę kompozycję nagrodę Brit Awards w kategorii „Najlepszy singiel”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: