1986: Van Halen z albumem „5150” na 1. miejscu w USA

1986: Van Halen z albumem „5150” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/GHOSTRIDER2112

26 kwietnia 1986 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych trafił album „5150” zespołu Van Halen. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

„5150” to siódmy studyjny album amerykańskiej grupy Van Halen. Płyta ukazała się pod koniec maca 1986 roku. Był to pierwszy krążek, na którym zaśpiewał Sammy Hagar, który zastąpił poprzedniego wokalistę Davida Lee Rotha. 

Grupa rozpoczęła pracę nad płytą w listopadzie 1985 roku, a zakończyła dopiero w lutym 1986 roku - na miesiąc przed premierą wydawnictwa. Na krążek trafiło 9 utworów, a większość z nich to ballady. Nie podobało się to fanom grupy, którzy przyzwyczajeni byli do mocniejszego brzmienia kapeli. Pierwszym singlem promującym album został „Why Can't This Be Love”. Utwór skomponowali Eddie Van Halen, Michael Anthony, Sammy Hagar i Alex Van Halen. Trafił on na 3. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. 

Z kolei piosenka „Dreams” w 1986 roku dotarła do 22. miejsca amerykańskiej listy przebojów. Ale dużo większą popularność zdobyła 9 lat później, kiedy trafiła na płytę ze ścieżką dźwiękową do filmu „Mighty Morphin Power Rangers: The Movie”.

Trzecim singlem promującym płytę „5150” został „Love Walks In”. Na koncertach to Sammy Hagar wykonuje partię gitarową, natomiast w wersji oryginalnej, którą znajdziemy na krążku, gra Eddie Van Halen.

Na okładce albumu zostało zaprezentowane nowe logo zespołu Van Halen. Grafika przedstawia mitycznego Atlasa, który podtrzymuje kulę ziemską. Z kolei tytuł płyty „5150” nawiązuje do nazwy domowego studia nagraniowego Eddiego Van Halena, która odnosi się do prawa obowiązującego w Kalifornii. Sekcja 5150 dotyczy osób psychicznie chorych.

(fot. materiały promocyjne)

Płyta znalazła się na 1. miejscu listy najpopularniejszych krążków w Stanach Zjednoczonych. Recenzenci odnosili się do albumu niejednoznacznie. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził:

"

Płyta się udała, bo mieli dobre piosenki i chęć zabawy. Dlatego właśnie dobre intencje i wolne kompozycje nie spowolniły albumu. Wydawnictwo jest bardzo różnorodne i całkiem imponujące. "

Lista utworów na płycie 5150

  1. „Good Enough”
  2. „Why Can't This Be Love”
  3. „Get Up”
  4. „Dreams”
  5. „Summer Nights”
  6. „Best of Both Worlds”
  7. „Love Walks In”
  8. „5150”
  9. „Inside”

Mieliście ten album w swojej kolekcji?

Więcej: