1986: „The Greatest Love Of All” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1986: „The Greatest Love Of All” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych BERTRAND GUAY/AFP/EAST NEWS

17 maja 1986 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „The Greatest Love Of All” w wykonaniu Whitney Houston. Na 1. miejscu zestawienia spędził trzy tygodnie.

Muzykę do piosenki „The Greatest Love of All” napisał Michael Masser, a słowa Linda Creed. Po raz pierwszy w 1977 roku singiel nagrał George Benson. Utwór powstał na potrzeby filmu biograficznego o Muhammadzie Alim pt. „The Greatest”. Trafił on na płytę ze ścieżką dźwiękową do tej produkcji „The Greatest Soundtrack”. Singiel znalazł się na 2. miejscu listy przebojów R&B w Stanach Zjednoczonych i był jednym z największych przebojów Bensona. Posłuchajcie tej wersji „The Greatest Love of All”.

Osiem lat później cover tej piosenki nagrała Whitney Houston. Piosenka znalazła się na jej debiutanckim albumie zatytułowanym po prostu „Whitney Houston”. Pochodzą z niego takie przeboje jak „Saving All My Love for You” czy „How Will I Know”. Początkowo Clive Davis - założyciel wytwórni Arista Records, z którą współpracowała wokalistka, nie chciał się zgodzić, żeby Houston stworzyła nową wersję „The Greatest Love Of All”. Ostatecznie dał się jednak przekonać, ale nie pozwolił na to, żeby kompozycja została wydana jako singiel. Dopiero kiedy stacje radiowe zaczęły często grać ten utwór, zrozumiał, że warto wydać krążek. 

Teledysk do tej piosenki został nakręcony w teatrze Apollo w Nowym Jorku. Houston wcieliła się w nim w rolę gwiazdy muzyki, która za chwilę wkroczy na scenę i zaśpiewa przed wielką publicznością. Artystka przypomina sobie swój występ w dziecięcym konkursie talentów, w czasie którego wspierała ją mama (w tej roli faktycznie pojawiła się jej matka Cissy Houston). Zobaczcie ten klip.

Utwór „The Greatest Love of All” w wykonaniu Whitney Houston znalazł się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces osiągnął w Australii, a w Wielkiej Brytanii był 8. Singiel sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy. Wokalistka otrzymała za niego nagrodę American Music Award w kategorii „Ulubione Video Soul/R&B”, a także została nominowana do nagrody Grammy za „Nagranie Roku”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: