1986: „The Final Countdown” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1986: „The Final Countdown” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Aphasia83

6 grudnia 1986 roku piosenka „The Final Countdown” zespołu Europe trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 2 tygodnie.

„The Final Countdown” to utwór szwedzkiej grupy Europe. Piosenka pochodzi z 3. studyjnego albumu o tym samym tytule. Skomponował ją lider zespołu - Joey Tempest. Tekst kompozycji jest jednocześnie optymistyczny i apokaliptyczny. Opowiada o wyprawie w kosmos.

"

Miałem demo bez wokalu i puszczałem je w kółko. Muzyka brzmiała prawie jak ścieżka dźwiękowa do filmu, który opowiada o opuszczeniu Ziemi. I pewnego dnia pewnie będziemy musieli to zrobić. To było prawie jak sen, a to miało być dla niego tłem - stwierdził Tempest. "

Charakterystyczny dźwięk grany na klawiszach to również zasługa Joeya. Muzyk skomponował go 5 lat przed nagraniem całej piosenki. Instrument pożyczył mu klawiszowiec grupy - Mic Michaeli. Inspiracją do powstania kompozycji był przebój Davida Bowiego „Space Oddity”. To właśnie ta piosenka rozbudziła w nim zainteresowanie podróżą w kosmos. 

Początkowo zespół miał mieszane uczucia co do tego utworu. 

"

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem „The Final Countdown”, powiedziałem: „Nie, to jest szaleństwo. Nie możemy tego wykorzystać”. Na szczęście mnie nie posłuchali - powiedział gitarzysta John Norum. "

Singiel „The Final Countdown” ukazał się wiosną 1986 roku. Dobrze radził sobie na amerykańskiej i kanadyjskiej liście przebojów. W Wielkiej Brytanii na 1. miejsce zestawienia trafił dopiero w grudniu. 

"

To, że „The Final Countdown” podbił listy przebojów, było dla nas zaskoczeniem. Ta piosenka została stworzona na koncerty jako pierwszy utwór otwierający występ. Miała ponad 6 minut długości i nigdy nie planowaliśmy, że zostanie krótkim popowym hitem albo czymś w tym stylu. To naprawdę niespodzianka. Można ją usłyszeć podczas wielu wydarzeń, nawet na wyścigach Formuły 1 czy walkach bokserskich. Dla wielu jest niczym hymn - powiedział Tempest.  "

Teledysk wyreżyserował Nick Morris. W klipie wykorzystano obrazy z dwóch koncertów Europe w Szwecji. Sceny z występów przeplatane są materiałami z prób. Początkowo grupa chciała, żeby w video pokazana była wyprawa w kosmos, ale ze względu na koszty zrezygnowano z tego pomysłu.

Lubicie ten utwór?

Więcej: