1986: „The Edge Of Heaven” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1986: „The Edge Of Heaven” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii RICHARD YOUNG PHOTOGRAPHIC/Rex Features/EAST NEWS

28 czerwca 1986 roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „The Edge Of Heaven” zespołu Wham!. To również tego dnia grupa zagrała swój ostatni koncert. 

Piosenkę „The Edge of Heaven” skomponował George Michael. Od początku zapowiadano ją jako pożegnalny singiel zespołu Wham!. Utwór trafił na trzeci i ostatni studyjny album w dorobku grupy pt. „Music from the Edge of Heaven”. Krążek ukazał się 1 lipca 1986 roku. 

„The Edge of Heaven” to opowieść o fizycznej i emocjonalnej frustracji związkiem. George Michael stwierdził, że tekst kompozycji w sposób jawny i świadomy odnosi się do seksualności, zwłaszcza w pierwszym wersie. Według niego słowa i tak nie miały znaczenia, bo twórczość grupy doszła do takiego etapu, że „nikt nie wsłuchiwał się w teksty piosenek”. Gościnnie na fortepianie zagrał w tym utworze Elton John.

Czarno-biały teledysk do tej kompozycji wyreżyserował Andy Morahan. Zobaczcie ten klip.

Utwór „The Edge of Heaven” znalazł się na 1. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Na szczycie zestawienia spędził dwa tygodnie. Podobny sukces odniósł w Irlandii i Holandii, a w Stanach Zjednoczonych był na 10. pozycji. 

28 czerwca 1986 roku, czyli dokładnie 30 lat temu, zespół Wham! zagrał swój pożegnalny koncert na stadionie Wembley w Londynie. Uczestniczyły w nim 72 tysiące osób. Wydarzenie trwało ponad 8 godzin. Zobaczcie fragmenty tego występu.

Zespół Wham! przetrwał pięć lat. W całej swojej karierze sprzedał ponad 25 milionów egzemplarzy albumów i 15 milionów singli. 

Lubicie utwór „The Edge Of Heaven”?

Więcej: